Lessy rezignaci odmítá, vzdá se ale jednoho náměstka

Praha – Policejní prezident Petr Lessy v Otázkách Václava Moravce zopakoval, že momentálně nevidí žádný důvod k tomu, aby na svou funkci rezignoval. S ministrem vnitra Janem Kubicem se znovu setká v pondělí, chce mu představit další koncept zeštíhlení policejního prezidia. Mimo jiné navrhne zrušení funkce svého náměstka Pavla Osvadla. Reaguje tak na kritiku, že má pod sebou dohromady čtyři náměstky, i když by mu pode ministra stačili jen tři. Lessy ve studiu zároveň oznámil, že mu jeho náměstek Husák nabídl kvůli schůzce s politiky rezignaci. O Husákově budoucnosti rozhodne na počátku příštího roku.

„V pondělí předložím panu ministrovi zrušení úseku pana náměstka Osvalda, kterému jsem v tento okamžik nabídl minimálně tři pozice v rámci Policie ČR,“ prohlásil Lessy v OVM. O Pavlu Osvaldovi, který zastával funkci náměstka pro strategie, se mluvilo už delší dobu. Funkci údajně dostal jako všimné za to, že seděl v komisi, která Lessyho vybrala do funkce policejního prezidenta. To ale dnes Lessy kategoricky odmítl: „Byli tam i další policisté, to není žádná trafika.“

Velké zeštíhlení čeká i samotné prezidium. „Z dřívějšího molochu, který měl přes tisíc lidí, je dnes útvar, který má zhruba 600 míst,“ řekl Lessy. Po všech plánovaných škrtech by ale mělo v prezidiu nakonec zůstat jen kolem 400 lidí. „Zkusíme, jestli bude útvar fungovat i při sníženém personálním obsazení,“ dodal.

Video Lessy zruší post jednoho náměstka
video

Lessy zruší post jednoho náměstka

Policejní sbor se ale podle Lessyho zároveň dostává pod kritickou hranici fungování. Do konce roku klesne počet policistů na zhruba 38 950 lidí. Podle propočtů prezidia by přitom v zemi mělo být nejméně 40 309 příslušníků. „Bude tak chybět téměř jedno krajské ředitelství,“ upozornil Lessy. Pokud by byl dodržen schválený střednědobý výhled rozpočtu, v roce 2013 by podle něj ve sboru bylo už jen zhruba 34 400 lidí, o rok později pak přes 30 000. Policie by proto musela začít fungovat zcela jinak, než tomu je nyní.

Lessy: Nebudu hrobařem Policie České republiky

Podle Lessyho se nyní hraje o existenční budoucnost policie, která se rozhodne začátkem roku. „Pokud se našemu týmu nepodaří stabilizovat policii a obnovit její standardní fungování a budeme se řítit do problémů jako Titanic proti kře, tak to určitě nemohu považovat za úspěch celého našeho týmu a je to opravdu o zvážení, jestli jsme svou misi spnili.“

Lessy dnes zároveň uvedl, že mu jeho náměstek Husák nabídl kvůli schůzce s politiky rezignaci. Husák se podle informací deníku Blesk sešel v Obecním domě například s kontroverzními podnikateli Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem. Kromě nich tam byli i Pavel Bém, Boris Šťastný či Rudolf Blažek. S politiky už se ale dříve setkal i náměstek Martin Červíček, který se svojí partnerkou, poslankyní ODS Janou Černochovou, navštívil narozeniny náměstka ministra financí Zdeňka Zajíčka (ODS). Lessy uvedl, že ho kvůli této schůzce na rozdíl od Husáka Kubice nekontaktoval. „Náměstci takovými styky neporušili zákon ani etický kodex…, velmi to ale podkopává důvěryhodnost policie,“ uzavřel.