Riziko příušnic stoupá

Praha - České děti ztrácejí navzdory očkování odolnost proti viru příušnic. Hlavní hygienik proto chce v příštím roce udělat takzvané imunologické přehledy. Na stovkách dětí a náctiletých hodlá přeměřit, jestli riziko příušnic, ale třeba i černého kašle nebo spalniček, není příliš vysoké. Pokud by se takový scénář potvrdil, dostanou děti posilovací očkovací dávku.

Jedenáctiletý Martin z Pardubic byl proti příušnicím, stejně jako všechny děti narozené po roce 1987, očkovaný. Přesto se u něj nemoc rozvinula. Večer měl zvýšenou teplotu, byl unavený a ráno už nemohl kvůli otoku tváří a krku pořádně otočit hlavou. 

Letos na Ústecku hygienici bojovali s epidemií této nemoci mimořádným přeočkováním u dětí a náctiletých. „Musíme se podívat na to, jestli protilátková odezva, která děti chrání, trvá, nebo budeme muset dát nějakou posilovací látku,“ říká hlavní hygienik Michael Vít. 

Příušnice se však nevyhýbají ani starším ročníkům. Rizikové jsou zejména pro muže, u kterých mohou způsobit zánět mozkových blan, varlat nebo slinivky. „Obecně platí, že čím vyšší věk je, tak tím častější jsou komplikace,“ uvádí primář infekčního oddělení z Pardubické krajské nemocnice František Šimůnek.

Lékaři proto dostanou za úkol měřit odolnost dětí a náctiletých v takzvaných imunologických přehledech. „Jedná se nám hlavně o hladinu protilátek u příušnic, černého kašle a žloutenky typu B,“ vysvětluje dětská lékařka Hana Cabrnochová. Případně se rozšíří také na spalničky, které čím dál více trápí Evropu. Ve Francii hasí epidemii, zvýšený výskyt spalniček zaznamenali i v Bulharsku a v Německu. 

Hana Roháčová, primářka Infekční kliniky FN Na Bulovce

„Ne všechny státy očkují tak jako my. Máme tady spoustu imigrantů nebo cizinců, kteří přijíždějí neočkovaní. A samozřejmě to může být jeden ze zdrojů infekce.“ 


Naposledy nařídilo ministerstvo imunologické přehledy před jedenácti lety. Tyto testy pak v příštím roce přijdou asi na 10 milionů korun. Pokud by se navíc některá z testovaných nemocí ukázala jako příliš velké riziko, čeká v roce 2013 jeden ročník čítající asi 100 tisíc dětí další kolo povinného očkování.