Lessy prý měl zamlčet vzkaz od Kubiceho

Praha – Policejní prezident prý údajně zamlčel odcházejícímu elitnímu detektivovi Petru Krömerovi vzkaz od ministra vnitra Jana Kubiceho, který se s ním chtěl sejít a přesvědčit ho, aby u policie zůstal. Píše to dnešní MF Dnes. Lessy listu řekl, že vzkaz vyřídil. Také ředitel Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Tomáš Martinec tvrdí, že Krömer vzkaz dostal. Krömer stál v čele ostravské expozitury protikorupční policie a týmu zabývajícího se nákupem tatrovek. Kubice za ním nakonec poslal prostředníka, podle MfD by se dnes měl dozvědět, jak setkání dopadlo. 

Kubice nabídl všem odcházejícím detektivům Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) možnost setkání, kromě jednoho toho ale nikdo nevyužil. „Policejní prezident mě dvakrát ujišťoval, že mou výzvu ke schůzce detektivové dostali,“ uvedl Kubice.

Bývalý policista Krömer však listu řekl, že mu ministrovu žádost o setkání nikdo nevyřídil, i když on by o schůzku zájem měl. „Mohu pouze potvrdit, že se mi nikdo z nadřízených ani slovem nezmínil o nabídce ministra. Byl jsem ochoten svůj nesouhlas s důvody odvolání prezentovat,“ řekl Krömer, který od čtvrtka pracuje na daňové správě.

Martinec dnes v prohlášení zaslaném ČTK uvedl, že Krömer byl o Kubiceho nabídce informován prostřednictvím telekonference, které byl přítomen. „Zápis z ní byl navíc elektronicky zaslán i plukovníkovi Krömerovi. Dále byl pro ministra vypracován seznam odcházejících policistů s telefonními čísly, který mu byl předán prostřednictvím policejního prezidenta. Rovněž jsem byl přítomen osobní schůzce kolegy Krömera s policejním prezidentem, který mu nabídl jiné místo a dále mu sdělil, že má možnost hovořit s ministrem vnitra. Uvedená informace v tisku je tedy ze strany Petra Krömera lživá a osobně se toto dotýká mé osoby,“ uvedl Martinec.

Lessy pro MF Dnes:

„Panu Krömerovi jsem osobně výzvu pana ministra tlumočil.“


BIS, Tatry, Barták, Krömer a Lessy

V odchodu Krömera od policie sehrála údajně klíčovou roli tajná služba BIS. Detektiv po ní chtěl pomoc při vyšetřování údajné korupce při armádním nákupů vozů Tatra, z níž je podezřelý také exministr obrany Martin Barták. Když detektiv neuspěl, vynadal prý zástupcům BIS, že tato organizace kryje politické elity a je na zrušení. BIS si pak stěžovala řediteli protikorupční policie a ten detektiva vyzval, ať si najde jiné místo. Krömer se prý bránil i u Lessyho, ten mu však nabídl práci policejního metodika.

„Pan Krömer byl vynikající policista, měl výsledky. Je velká škoda, že odchází,“ řekla ostravská státní zástupkyně Zlatuše Andělová.

Právě odchod Krömera je možná jedním z vážných rozporů mezi Lessym a Kubicem. Dnes se šéf policie a ministr mají sejít. Kubice očekává, že mu Lessy donese svoji rezignaci, k níž ho vyzval počátkem minulého týdne. Šéf policie však důvod k podání demise zatím nevidí.