Mladík dostal za brutální vraždu mladé dívky 22,5 roku

Zlín – Krajský soud ve Zlíně uložil Lukáši Kopeckému trest 22,5 roku vězení za brutální vraždu 19leté dívky. O dva roky starší mladík ze Zlína ji letos v červnu zavraždil v jejím bytě. K vraždě, kterou policisté označili za jednu z nejbrutálnějších za poslední roky, se Kopecký přiznal. Tvrdil, že nebyl v tu chvíli při smyslech. Muži hrozilo 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce se odvolal, požadoval pro Kopeckého vyšší trest. 

Soudce odůvodnil verdikt tím, že se jedná o mimořádně bestiální čin a naprostou neúctu pachatele k lidskému životu. Obhájce poukazoval na to, že Kopecký se brzy stane otcem, a také na jeho mládí. „Pokud stráví 20 let produktivního věku ve vězení, bude jeho resocializace obtížná. Mladý člověk by měl dostat druhou šanci,“ tvrdil Kopeckého advokát, který navrhoval desetiletý trest. 

Obžalovaný přišel osudné červnové noci do dívčina bytu, kde nejprve měli oboustranně dobrovolný sex. Následně se ale pohádali a on dívku napadl. Podle státního zástupce Romana Kafky z malicherného důvodu, kdy dívka chtěla ukončit jejich příležitostný milenecký vztah. Kopecký u soudu uvedl, že mu dívka vyhrožovala, že o jejich poměru řekne jeho přítelkyni i svému partnerovi. Poté prý na něj šla s nožem v ruce, on ji začal škrtit, pak vzal do ruky nůž a pořezal ji.

Podle obžaloby ale dívku nejprve udeřil do obličeje a poté ji několik minut škrtil do doby, kdy si myslel, že je mrtvá. Když se však dívka začala po uvolnění dýchacích cest probouzet, vrátil se k ní s kuchyňským nožem a částečně jí oddělil hlavu od trupu. Podle soudního znalce vznikla všechna poranění ještě za života poškozené, která tak prožila výraznou „fyzickou i psychickou trýzeň“. Kromě toho Kopecký po činu z bytu sebral počítač dívčina přítele, který pak prodal v zastavárně. Mimo vraždy jej tak soud uznal vinným i z krádeže.

Kopecký podle znalců nevyjádřil nad činem lítost, tu projevil jen ve vztahu k sobě. Kopecký údajně znalci mimo jiné řekl, že mu dívka zkazila život. U soudu ale řekl, že „je mu to líto“ a že „se to nemělo stát“. Podle psychiatrů je obžalovaný sebestředný, citově nevyzrálý, postrádá rysy empatie, nerespektuje zákonné normy a preferuje vlastní potřeby a zájmy.

Muž má pouze základní vzdělání, což vysvětlil tím, že „dal přednost boxu a na školu neměl čas“. Poprvé byl podmíněně odsouzený už ve svých 15 letech, ve škole míval snížené známky z chování. Vraždu v Hulíně navíc spáchal ve zkušební době podmíněného odsouzení na sedm měsíců za vydírání.