Bývalí elitní vojáci z jednotky SOG půjdou před soud

Praha - Bývalí elitní vojáci ze zrušené speciální jednotky vojenské policie SOG se budou zodpovídat před soudem z pojistných podvodů, porušení služebního postupu či kvůli pletichám při nákupu výzbroje. Informuje o tom dnešní vydání Mladé fronty Dnes. Dosud bylo z trestných činů obviněno třináct bývalých příslušníků SOG. Jednotka byla založena v roce 2000, po devíti letech byla zrušena.

Vladimír Ložek, který v době existence SOG nastoupil na post velitele vojenské policie, listu řekl, že mu nákupčí jednotky například dali podepsat mnohamilionový kontrakt na koupi stanů, u něhož prý kvůli blížícím se manévrům nebyl čas vyhlašovat tendr. Když se Ložek na manévrech po stanech sháněl, žádné tam nebyly a nákupčí mu sdělili, že budou dodány až za několik měsíců.

Vyšetřovatelé případu také zjistili, že ve skladech není k dohledání speciální potápěčský přístroj za půl milionu korun.

Podle listu se pro jednotku v době její existence nakoupilo vybavení za stamiliony korun, aniž bylo jasné, k čemu je SOG potřebuje. Jednalo se mimo jiné i o podvodní skútr či bezpilotní vrtulníky. Jednotka prý nebyla finančně nijak omezena. Ministerstvo obrany vedené Jaroslavem Tvrdíkem (ČSSD) jí údajně dávalo volnou ruku, a toto exkluzivní postavení si jednotka udržela až do rozpuštění v roce 2009. O stamilionových nákupech zbraní podle zdroje z ministerstva rozhodovali praporčíci bez zkušeností.

Vrcholem podle MfD bylo, když někteří příslušníci SOG v Afghánistánu vyráželi na soukromé odstřelovací akce.