Zítra se 1600 škol otevře až v 9:00

Praha – Zítra se zhruba 1600 škol otevře až v 9:00, do stávky se zapojí přibližně 20 tisíc vyučujících – tedy asi pětina. Největší podporu má stávka v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji, naopak Praha se připojí spíše symbolicky. Učitelé protestují proti změnám v platových tarifech, o výši platu by totiž nově měl rozhodovat ředitel školy, nikoliv délka praxe. Zítra má o změnách v platové tabulce jednat vláda, pokud věkový automat zruší, tak odbory nevylučují větší protesty.

"Odbory začaly svolávat stávku minulý týden v pátek, stovky škol prý odpověděly, že je to pro ně narychlo, ale že by podpořily třeba celodenní stávku v příštím roce. Ve středu bude zrušení takzvaného věkového automatu projednávat vláda. Kantorům se od ledna zvýší plat o 500 až 1 500 korun.   

Jen z Jihomoravského kraje se ke stávce připojilo 600 škol a přes 6 000 zaměstnanců, v Moravskoslezském pak přes 200 škol a 4 000 učitelů. Zřejmě nejslabší bude účast v hlavním městě. „Praha je v tomto konzervativní,“ komentoval to šéf školských odborů František Dobšík. Mateřských, základních, středních a speciálních škol je v České republice celkově kolem 10 tisíc a vyučuje v nich přes sto tisíc pedagogů.    

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Ministr školství Josef Dobeš (VV) v Interview ČT24 zopakoval, že důvody ke stávce považuje za absurdní: „Podruhé za dva roky dostávají učitelé do tarifů přidáno a podruhé si odboráři dělají čárku a stávkují. Takže je to něco kontraproduktivního a ne úplně pochopitelného.“ Podle ministra je paradoxní i načasování stávky, vláda totiž až večer bude rozhodovat, zda na platy učitelů přidá čtyři miliardy. 

Dobeš zároveň vyvracel obavy odborářů, že o platech učitelů už nebude rozhodovat odsloužený věk, ale ředitel školy. „Já ty ředitele znám, oni jsou rádi, že můžou zaplatit učitele, kteří odvádějí kvalitní práci a peněz pro ně není dost.“ Ministr zároveň upozornil, že změna, kvůli které odboráři chtějí stávkovat, už rok platí pro nepedagogické pracovníky.   

Ředitelům se zrušení mzdového automatu spíše zamlouvá

Třeba na Wichterleho gymnáziu v Ostravě se stávkovat bude. Podle ředitele školy Antonína Balmana se do stávky zapojí asi 45 učitelů. Školství má ale podle Balmana mnohem větší problémy, než je možné zrušení mzdového automatu. „Jde například o reformu financování regionálního školství – školy se budou platit podle naplněnosti tříd, a ne podle počtu žáků jako takového,“ poznamenal ředitel. Rodiče budou informováni na webu – komu ještě nebylo 15 let, dostane vyrozumění do žákovské knížky.

Do stávky se ale nezapojí třeba Gymnázium Jana Keplera v Praze. „Tato stávka je prapodivným protestem, kterému s kolegy nerozumíme. Škola nemůže dobře fungovat bez dobrých kantorů a tito kantoři mohou být mladí i staří, takže tato ředitelova pravomoc škole neuškodí,“ podotkl ředitel gymnázia Jiří Růžička.

Jiří Růžička, ředitel Gymnázia Jana Keplera v Praze:

„V nedávné době navýšil ministr školství začátečníkům tarifní platy, tam je to vždy přes 20 tisíc, zatímco ti, co mají odslouženo přes třicet let, berou zhruba o 3,5 tisíce víc. Ten rozdíl je opravdu minimální.“


Od ledna půjdou na učitelské platy čtyři miliardy korun navíc

Pedagogům se zvýší tarifní mzda o 500 až 1 500 korun. Ministr školství Josef Dobeš (VV) proto na vyhlášení stávky reagoval tvrzením, že jediný odborář v zemi hájící učitele je nejspíš on sám. Dobšík po tomto prohlášení poslal ministrovi přihlášku do svazu.   

Odbory se obávají, že pokud by od ledna rozhodoval o zařazení do platové stupnice ředitel školy, mohl by učitelům s mnohaletou praxí teoreticky snížit plat na nástupní mzdu 20 tisíc. Někteří by tak prý mohli přijít třeba o 4 500 korun. Podle statistik Ústavu pro informace ve vzdělávání brali loni učitelé včetně vedoucích pracovníků škol průměrně 25 tisíc 150 korun.

Věkový automat přitom mají jen učitelé, u ostatních skupin zaměstnanců ve veřejném sektoru byl zrušen. Školským odborářům už vyjádřila podporu ČSSD.