Besserův konec je na spadnutí, možná odejde sám

Praha - Ministr kultury Jiří Besser zřejmě ve vládě skončí, protože zamlčel vazby na odsouzeného korupčníka Pavla Hrácha. Tlačí na něj nejen opoziční strany, ale podporu už mu nezaručuje ani šéf poslaneckého klubu TOP 09 a hnutí Starostů a nezávislých Petr Gazdík, za něž je Besser ve vládě. Také premiér Petr Nečas uvedl, že má jasný názor na pokračování Bessera ve vládě, sdělí ho ale nejdřív jemu. Nejpravděpodobnější možností se nyní jeví, že by ministr odstoupil sám.

„Je nepřípustné, aby se ministr stýkal s takovými lidmi. Vyřešíme to hned ve čtvrtek po návratu pana ministra Bessera ze zahraničí,“ uvedl Gazdík. Za nevhodné označil, aby rozhodnutí o budoucnosti ministra padlo už teď. Z Říma se ministr kultury vrátí ve středu večer. Podle informací serveru iDNES.cz ovšem Besser prakticky nemá šanci svou pozici ve vládě ustát.

Podle zákulisních informací Besser odstoupí sám, a strana tak nebude nucena přistoupit k nátlaku na svého vlastního zástupce ve vládě. Kdy ale ministr rezignuje, však stále není jisté. Jako nejpravděpodobnější varianta se jeví, že se tak stane hned po návratu Bessera ze zahraniční pracovní cesty ve Vatikánu, tedy ve čtvrtek.

Starosty a nezávislé pobouřilo, že ministr dva roky po sobě nepřiznal v majetkovém přiznání účast ve společnosti Comoros Group, která koupila přibližně za čtyři miliony korun byt na Floridě. Firmu spoluvlastní již dvakrát odsouzený korupčník Pavel Hrách. Byl pravomocně odsouzen za okrádání firmy a také za uplácení manažerky konsolidační agentury.

Gazdík se Bessera nezastane

Pokud se Besser a Hrách znají tak dobře, jak veřejně říkají, bylo by zvláštní, kdyby ministr o dřívějším deliktu člověka, kterého se zastává, nevěděl. A podle Gazdíka je nepřijatelné, aby se ministr s takovými lidmi stýkal. Informace o dvojím pravomocném odsouzení Hrácha ho v tom jen utvrdila.

Odpovědnost nyní podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky leží také na premiérovi Nečasovi. Ten už dříve uvedl, že pokud Besser porušil zákon, má vážný problém. „Podle názoru ČSSD je přesně čas, aby pan ministr hodil ručník do ringu a rezignoval na funkci,“ uvedl Sobotka na tiskové konferenci. Kdyby se podobné informace podle něj objevily třeba v Německu či Rakousku, určitě by už ministr ministrem nebyl.