Necelých 24 hodin Medvěděva v Praze

Praha – Na ruzyňském letišti přistane dnes v 19:00 ruský prezident Dmitrij Medvěděv a ještě večer se setká se svým českým protějškem Václavem Klausem. Medvěděv s manželkou Světlanou zřejmě rovnou z ruzyňského letiště zamíří do Strahovského kláštera na Hradčanech, kde povečeří s českým prezidentským párem. Prakticky celá jeho návštěva se odehraje ve čtvrtek na Pražském hradě. Návštěva ruského prezidenta může dnes večer i zítra komplikovat dopravu v Praze. Česká televize zprostředkuje návštěvu jednoho z nejmocnějších mužů planety speciálním vysíláním na zpravodajské stanici ČT24.

Dmitrij Medvěděv přijíždí do Prahy na Klausovo pozvání. Jako první ruský prezident navštíví Českou republiku podruhé. Prahu totiž navštívil už loni při summitu USA-Rusko, na němž se svým americkým protějškem Barackem Obamou podepsali smlouvu o snížení jaderných arzenálů. 

Od roku 1993, od doby samostatného Ruska, zavítali do Prahy všichni ruští prezidenti. Boris Jelcin při své několikahodinové návštěvě 26. srpna 1993 podepsal s Václavem Havlem mezistátní smlouvu o přátelských vztazích a spolupráci. Pozornost tehdy vyvolal fakt, že smlouvu podepsali přesně 25 let poté, co Kreml přinutil československé vedení z roku 1968 podepsat tzv. moskevské protokoly, které představovaly konec tzv. pražského jara 1968. Vladimir Putin v březnu 2006 strávil v Praze dva dny, během nichž slíbil společné projekty za dvě miliardy dolarů. Ruský tisk si tehdy mimo jiné hodně všímal plynné ruštiny prezidenta Václava Klause. 

Jelcin i Putin se v Praze vrátili k srpnu 1968

Boris Jelcin: „Chci ještě jednou zdůraznit, že tento vpád odsuzujeme jako agresi, jako útok na svrchovaný samostatný stát, jako vměšování do jeho vnitřních záležitostí. Nové demokratické Rusko nenese za tuto akci žádnou odpovědnost. Je za ni zodpovědno bývalé vedení SSSR a KSSS.“ 

Vladimir Putin během své návštěvy uznal morální odpovědnost Ruska za vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968.„Neneseme žádnou právní odpovědnost, ale mravní odpovědnost tady je.“Vzájemné vztahy: Radar, dostavba Temelína, plyn a údajná špionáž

Pravděpodobně nejvážnějším problémem v česko-ruských vztazích byl v uplynulých letech plánovaný americký protiraketový štít ve střední Evropě. Rusko projekt kritizovalo a tvrdilo, že by porušil strategickou rovnováhu a ohrozil tak ruskou bezpečnost. Po nástupu Baracka Obamy do funkce amerického prezidenta nastalo oteplení vztahů Ruska a USA a Washington nakonec od projektu v září 2009 ustoupil. Protiraketová obrana by podle ruského velvyslance Sergeje Kiseljova měla být též součásti zahraničněpolitických témat, o nichž bude ruská hlava státu jednat v Praze. Nicméně návštěvě budou podle diplomata dominovat obchodní a ekonomické vztahy. 

Dmitrij Medvěděv a Václav Klaus
Zdroj: ISIFA/EPA

Aktuálním tématem česko-ruských hospodářských vztahů je dostavba jaderné elektrárny Temelín. Jedním ze zájemců je česko-ruské konsorcium české firmy Škoda JS s ruskými společnostmi Gidropress a Atomstrojexport z konsorcia Rosatom. O tendr usilují také americký Westinghouse a francouzská Areva.

V minulosti bylo také horkým tématem omezení nebo přerušení dodávek ruského plynu na Ukrajinu, což zasáhlo i evropské země včetně ČR. Naposledy spor o ceny a dluhy mezi Ruskem a tranzitní Ukrajinou v roce 2009 na více než dva týdny zastavil přísun plynu do Evropy a tuto krizi řešila i ČR jako předsednická země EU. ČR se v květnu 1997 vymanila ze stoprocentní závislosti na dodávkách z Ruska díky smlouvě o dodávkách plynu s Norskem, což vyvolalo v Rusku nevoli.

Z jednotlivých zakázek vyvolal v poslední době největší pozornost projekt jihlavské firmy PSJ, která by měla postavit v dějišti zimních olympijských her, v ruském Soči, multifunkční komplex za 520 milionů dolarů (9,9 miliardy korun). V Rusku také působí například společnost Home Credit, patřící skupině PPF finančníka Petra Kellnera a výrobní závod v Rusku má též největší česká konzervárenská společnost Hamé.

Diplomatické vztahy narušila údajná špionáž. V roce 2009 server iDnes.cz s odvoláním na diplomatické zdroje napsal, že z Česka byli vyhoštěni dva ruští diplomaté, údajně kvůli aktivitám v energetice. Podle televize Nova to bylo kvůli radaru. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov tehdy označil české rozhodnutí za „další provokaci“ a Rusko pak podle agentur recipročně vypovědělo dva české diplomaty. Loni v srpnu například na veřejnost pronikly informace o případu údajného ruského špiona Roberta Rachardža, kvůli němuž museli z armády nedávno odejít tři generálové.

Program ruského prezidenta na Pražském hradě začne v 10:00 uvítacím ceremoniálem. Následovat bude soukromá schůzka prezidentských párů a jednání národních delegací. Prezidenti by pak měli slavnostně podepsat chystané bilaterální smlouvy (12:15). Klaus následně ruského prezidenta pozve na slavnostní oběd do Rudolfovy galerie Pražského hradu (13:15).

Odpoledne Medvěděv v Císařské konírně zahájí výstavu Carský dvůr pod vládou Romanovců (15:00), která v Praze představí výběr vzácných exponátů ze sbírek moskevského Kremlu. Exponáty jsou podle deníku Právo pojištěny na 66,9 milionu eur, tedy zhruba 1,7 miliardy korun.

Před odletem z ČR se ruský prezident ještě setká s premiérem Nečasem (16:10). Také tato schůzka je naplánována na Pražský hrad, kde se tak odehraje prakticky celá návštěva.

ČR a Rusko při návštěvě Medvěděva v Praze podepíší smlouvy na výstavbu železnice na Urale, na modernizaci průmyslu a na nové elektrárny v Rusku. Ruský prezidentský pár by měl z Prahy odcestovat ve čtvrtek v 17:40.