V Rapoticích vyroste nová věznice, za mřížemi je ale stále těsno

Třebíč – Ještě v prosinci se rozběhnou práce na nové ubytovně pro 308 vězňů v Rapoticích na Třebíčsku. Jde o první novou věznici budovanou v Česku od listopadu 1989. Současná věznice má kapacitu 460 osob, v současnosti je tam ale umístěno 520 lidí. Nová budova by měla kapacitu rozšířit o 308 míst. Problémy s místem ale nemá jen věznice v Rapoticích, po celém Česku je za mřížemi přes 23 tisíc lidí, kapacita věznic ja ale překročena asi o 14 procent.

Zcela nový objekt v areálu věznice v Rapoticích bude sloužit výhradně k ubytování odsouzených. Investorem akce je Vězeňská služba ČR a náklady by se měly pohybovat okolo 70 milionů korun. Stavba by měla začít v polovině prosince, ubytovna by měla být hotová nejpozději do konce října 2012. „Vzhledem ke stále rostoucímu počtu odsouzených v celé republice je možné počítat s tím, že by v rapotické věznici mohlo být výhledově až 900 odsouzených. Takový počet by však už představoval bezpečnostní strop,“ uvedl mluvčí věznice Jan Doležal.   

S navýšením kapacity věznice souvisí i úprava a rozšíření čistírny odpadních vod a stravovacího provozu. Vzroste také počet zaměstnanců věznice. „Stávajících 204 tabulkových míst se rozšíří o adekvátní, ale zatím neurčený počet občanských zaměstnanců, specialistů pro výkon trestu i pro dozorčí službu,“ uvedl mluvčí. 

Problémy s kapacitou mají např. zařízení v Kuřimi, Heřmanicích, Oráčově, Plzni nebo Vinařicích. Vězeňská služba navíc na vybudování nových budov nemá peníze, jen letos dvakrát žádala o finanční injekci – tyto peníze jdou ale na běžný provoz, nikoliv investice. Na svobodě je přitom dalších 5,5 tisíce lidí, kteří do vězení nenastoupili. Padl i nápad, že by nápravné zařízení vybudoval a provozoval soukromý investor, podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) se ukázalo, že by tato varianta nebyla pro daňové poplatníky výhodná.

Podle Helsinského výboru jsou přeplněné věznice politicky nepopulární téma. Přitom v takovém stavu, v jakém teď jsou, přestávají plnit jeden ze svých účelů – tedy že mají i napravovat. Dalším rizikem jsou vzpoury. Detaily té poslední, kterou před měsícem a půl plánovali odsouzení na Pankráci, vězeňská služba stále nezveřejnila. Státní zástupce chce vyšetřování uzavřít do konce roku.