V rozpočtové hře je i více peněz pro sociální služby

Praha - Sociální služby mají naději, že by do nich mohlo příští rok putovat víc peněz, než se původně počítalo. V Poslanecké sněmovně padly totiž návrhy na přesun financí v projednávaném rozpočtu v jejich prospěch, a to třeba částky 2,1 miliardy. Zatím není jisté, jestli pro některý záměr zvedne většina poslanců ruku. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) přislíbil zdravotnickým odborům, že by případné navýšení financí na péči o potřebné a na mzdy pečovatelů podpořil.

Do sociálních služeb podle návrhu rozpočtu mělo putovat necelých 6,2 miliardy. Poslanec Josef Novotný (ČSSD) dnes navrhl, aby sociální služby dostaly o 2,1 miliardy víc. Zhruba 700 milionů by se vzalo z nemocenského pojištění a 1,4 miliardy z důchodového systému. S dalším návrhem přišla komunistka Marta Semelová. Podle ní by do služeb měly putovat čtyři miliardy navíc třeba z úroků a správy státních financí.

„Doufáme, že se koalice usnese na tom, že to je skutečně potřeba (navýšit částku), a nedovolí absolutní rozvrat v sociálních službách po 1. lednu 2012. Že konečně někdo také uzná i oprávněnost toho požadavku zaměstnanců a dostanou alespoň nějakou korunu přidáno,“ řekla šéfka odborů Dagmar Žitníková. Podle ní ti, co pečují o postižené a seniory, vydělávají často jen kolem 10 tisíc korun čistého. Navrhovaných 6,2 miliardy na zvýšení příjmů a zajištění služeb prý nestačí.

Odbory o situaci jednaly před týdnem s premiérem, v úterý s ministrem práce. Oba jejich požadavky podle Žitníkové uznali. Premiér ale nezastíral, že pokud se přidá v této oblasti, jinde se bude muset ubrat. Drábek na schůzce s odbory uvedl, že by případný pozměňovací návrh k rozpočtu podpořil, dodala Žitníková.

Odbory se s radou postižených a asociacemi poskytovatelů sociálních služeb, sociálních poraden, pečovatelských služeb i krajů obrátily na koaliční i opoziční politiky. „Chceme, aby se našly i peníze na částečné zvýšení platů. Situace pracovníků je skutečně zoufalá,“ prohlásil šéf Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Podle něj je v nemocenském systému „finanční polštář“ a do důchodového systému stát bude muset nejspíš stejně peníze přilít.

V sociálních službách pracuje 43 tisíc lidí. Odbory žádají, aby pečovatelé dostávali mzdu podle stejných tabulek jako zdravotníci, kteří mají vyšší příjem. Svaz zdravotnictví a sociální péče by rád dosáhl toho, aby se i pak ale ještě přidávalo. Kdyby se příjem zvedl o pět procent, stálo by to asi 1,5 miliardy. „Pracovníci v sociálních službách jsou slušní lidé, nebudou hrozit žádnými protesty a nebudou stávkovat, i když by si nějakou stokorunu navíc zasloužili a pomohla by jim,“ řekla už dřív Žitníková.