Horské službě letos pomůžou i chytré telefony

Praha – Na českých horách začala se sněhovou nadílkou i nová zimní sezona. Horské službě bude letos vůbec poprvé pomáhat nová aplikace pro takzvané chytré mobilní telefony. Umožňuje přivolat pomoc nebo poslat textovou zprávu s přesnou polohou, kde se odesílatel nachází. Záchranáři zároveň lyžaře nabádají, aby se při sportu dobře chránili. Helmu nebo chrániče zad totiž stále mnoho lidí nepoužívá.   

Nová mobilní aplikace s názvem Hoská služba začne plně fungovat za 14 dní a bude zdarma. Pomoci by měla nejen záchranářům, ale i návštěvníkům hor. Pokud se turista ocitne v nesnázích, prostřednictvím jednoduché aplikace buď přímo zavolá pomoc, nebo odešle krátkou textovou zprávu se svojí polohou nejbližšímu záchranáři horské služby. Aplikace ale nabízí také informace o počasí, množství sněhu na jednotlivých sjezdovkách nebo jak poskytnout první pomoc.

Zlomeniny vystřídaly úrazy kloubů

Zranění při sjezdovém lyžování tvoří až 85 procent všech zásahů horské služby. V posledních letech se ale podle záchranářů úrazy mění. Dříve si lyžaři hlavně lámali ruce nebo nohy, dnes patří mezi nejčastější úrazy zranění kloubů. Podle horské služby to souvisí s jiným typem lyží i jiným stylem lyžování. Carvingové lyže jsou totiž více vykrojené a jezdí rychleji, lépe se s nimi mění i směr. Pro ostatní lyžaře je to ale méně předvídatelné a samotný lyžař má horší periferní vidění. Neustále se také zvyšuje počet snowboardistů.

Nasazení horské služby
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Podle náčelníka krkonošské horské služby Adolfa Klepše se ale i přes všechna varování sportovci stále dostatečně nechrání, mnozí nepoužívají přilby ani chrániče zad. Největší nebezpečí hrozí na zasněžených svazích zejména malým lyžařům. „Děti jsou nejohroženější věkovou skupinou při sjezdovém lyžování,“ varoval Klepš. „Proto apelujeme, aby helmy nosily hlavně děti ve věku do patnácti let,“ doplnil.

Video Reportáž Kamily Štichové a Milana Brunclíka
video

Reportáž Kamily Štichové a Milana Brunclíka