Armáda zveřejnila citlivé informace o své tajné službě

Praha - V přílohách k návrhu rozpočtu ministerstva obrany se objevily citlivé informace, které by mohly zneužít nepřátelské zpravodajské služby. Přílohy obsahují údaje, kolik lidí zajišťuje armádní strategické zpravodajství nebo kolik příslušníků má speciální jednotka, která spadá pod jednu ze tří tajných služeb v zemi. Od letoška platí pro sestavování státního rozpočtu nová pravidla, která mají zajistit větší transparentnost veřejných financí.

Podle E15 z příloh kapitolního sešitu rezortu obrany vyplývá, že strategické zpravodajství zajišťuje 1810 lidí, jenom výkonu zpravodajské činnosti v souladu s prioritami vlády se věnuje 1227 vojáků a 147 občanských zaměstnanců. Na 379 vojáků a 49 civilistů je v kolonce „činnost a rozvoj speciálních sil“, konkrétně jde o průzkumnou jednotku z Prostějova.

List upozorňuje, že detailní návrh příjmů výdajů Bezpečnostní informační služby (BIS) je přitom každoročně veden ve druhém stupni utajení důvěrné. „Z detailů například o počtu zaměstnanců nebo chystaných nákupech techniky by mohl poučenější člověk vyčíst řadu citlivých informací, jako jsou zahraniční kontakty nebo charakter operací. To by nás mohlo samozřejmě poškodit,“ reagoval na informace E15 mluvčí BIS Jan Šubert.

Podle předsedy sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost za ČSSD Františka Bublana (ČSSD), který dříve vedl Úřad pro zahraniční styky a informace, ve světě není obvyklé zpřístupňovat podrobnosti o rozpočtech tajných služeb. „To se armádě nepovedlo,“ řekl Bublan.

František Bublan
František Bublan

Armádní výzvědná služba každoročně hospodaří se zhruba dvěma miliardami korun, jejím úkolem je chránit bezpečnostní a ekonomické zájmy Česka. Po sloučení vojenské rozvědky a kontrarozvědky působí jak ofenzivně, tedy v zahraničí, tak defenzivně, tedy v rámci republiky.