Psychologická pomoc pro policisty bude sloužit i vojákům

Praha – Vojáci, kteří se ocitnou v tíživé životní situaci, mohou využívat linku pomoci pro zaměstnance resortů vnitra a obrany. Smlouvu o spolupráci v oblasti psychologické podpory dnes podepsali náčelník generálního štábu Vlastimil Picek a policejní prezident Petr Lessy. Linka dosud sloužila jen policistům a hasičům. Její roční provoz stojí 1,5 milionu korun, armáda na něj zatím finančně přispívat nebude.

Podobná linka už pro armádu fungovala od 90. let do roku 2004, kdy byla zrušena povinná vojenská služba. Tehdejší linka pomoci sloužila převážně vojákům základní služby. „Ale i voják z povolání nebo občanský zaměstnanec armády má své problémy. Proto jsme se rozhodli požádat policejní prezidium o tuto formu spolupráce,“ řekl dnes na společné tiskové konferenci náčelník generálního štábu Picek.

Podle Lessyho je kapacita linky dostatečná, aby zvládla nárůst telefonátů, který nastane po připojení armády k projektu. Linka pomoci má zatím pět zaměstnanců, armáda u nich vyškolí přibližně dvě desítky svých specialistů. V budoucnu je možné, že se některý z nich stane stálým zaměstnancem linky, vysvětlil Picek.

  • Vlastimil Picek
    Vlastimil Picek autor: ČT24, zdroj: ČT24
  • Petr Lessy
    Petr Lessy autor: ČT24, zdroj: ČT24

Linka funguje 24 hodin denně na telefonních číslech 991 834 688 a 974 834. Mohou na ni volat i občanští zaměstnanci resortů vnitra a obrany či jejich rodiny a blízcí lidé. Volat mohou, když mají rodinné nebo pracovní problémy, ztratili blízkou osobu nebo když použili služební zbraň. Linka jim podle generálního štábu poskytne anonymitu, emocionální podporu, povinnost mlčenlivosti a kontakt na další specialisty.

Krizová linka funguje na policejním prezidiu už devět let, ročně její pracovníci řeší kolem čtyř set telefonátů. „Nejvíc dominuje problematika osobních vztahů a partnerských problémů. Práce se samozřejmě zmiňuje taky,“ dodala vedoucí skupiny krizové intervence policejního prezidia Jana Malíková.

Video Reportáž Olgy Málkové
video

Reportáž Olgy Málkové