Nejvíce škol zamořených azbestem je z Ústecka

Praha – Pětina škol, které mohou být zamořeny nebezpečným azbestem, je z Ústeckého kraje. Podle analýzy České školní inspekce je z takzvaného boletického panelu také mnoho škol z Prahy, Královéhradeckého a Moravskoslezského kraje. Celkem byl panel, z něhož se může při necitlivých rekonstrukcích azbest rozšířit, použit při stavbě 291 škol. Konkrétní školy ale ministerstvo nebude zveřejňovat, sdělil mluvčí úřadu Patrik Kubas. Ministr školství Josef Dobeš (VV) už školám přislíbil finanční pomoc.

Boletický panel byl použit při výstavbě 56 škol z Ústeckého kraje, v Praze je takových škol 35, v Královéhradeckém a Moravskoslezském kraji shodně 28. Naopak nejméně potenciálně nebezpečných škol je v Karlovarském kraji, kde je jich jen pět, v Pardubickém kraji pak sedm.

„Seznam škol jsem si vyžádala, abych měla přehled. Budu na to dohlížet,“ řekla radní Helena Chudomelová, která má v Praze na starosti oblast školství. Technické záležitosti bude ale podle ní zajišťovat příslušný magistrátní odbor. V metropoli se už dřív objevila zvýšená koncentrace azbestu v Hovorčovické škole a Na Šutce v Praze 8. Děti z obou škol byly přestěhovány do náhradních prostor. Do Hovorčovické se podle radní žáci už zřejmě nebudou moci vrátit. Problémy mají i další školní zařízení, třeba v Praze 12 nebo v Praze 10.

Uzavřená Základní škola Máj
Zdroj: ČT24

Na azbest se přišlo na jihu Čech

Nadměrné koncentrace zdraví škodlivých azbestových vláken byly koncem listopadu zjištěny v několika školách v Českých Budějovicích. Na 800 školáků z českobudějovické sídlištní školy Máj proto musí být každé ráno rozváženo do okolních škol. Boletické panely se používaly hlavně v 70. a 80. letech minulého století při výstavbě sídlištních škol, azbest se z nich začne uvolňovat třeba při necitlivé výměně oken nebo zateplování budovy.

„Pokud se postupuje správně, to znamená pracuje se v takzvaném chráněném pásmu odděleném od ostatních prostor školy, azbest se nerozšíří a z ochranného pásma je před ukončením prací odstraněn. Jakmile však toto ochranné pásmo stavební firma nezajistí, azbest se dostane všude. Následné sanační práce pak znamenají důsledně vyčistit každý předmět v budově školy či školky až do posledního plyšového medvídka,“ vysvětlil Rudolf Jaszay ze společnosti SITA CZ, která se specializuje na odstraňování azbestových zátěží.

Sanace je však časově a finančně velmi náročná. Ministr Dobeš proto už minulý týden slíbil postiženým školám finanční pomoc. Pokud by bylo škol víc, je prý připraven požádat vládu o mimořádné peníze, „jako by šlo o povodně“. Kvůli azbestu na školách se už spojil i s hlavním hygienikem Michaelem Vítem.

Školy jsou jen špičkou ledovce

Z boletického panelu je však kromě sídlištních škol postaveno i mnoho zdravotnických zařízení nebo nákupních středisek. Azbest se dříve ve stavebnictví hojně využíval kvůli svým dobrým tepelným a mechanickým vlastnostem, nyní je ale použití tohoto materiálu regulováno nebo přímo zakázáno. Azbest je totiž karcinogen a v podobě mikroskopických ostrých vláken se může dostat do těla a způsobit zde rakovinné bujení.