Policie rozjela akci Úkryt, kontroluje hranice a hledá běžence

Praha – Cizinecká policie už měsíc v rámci akce Úkryt intenzivně kontroluje hranice a dálniční úseky v jejich blízkosti. Důvodem je rostoucí počet běženců. Naposledy odhalila policie větší skupinu v Rakousku a Maďarsku, v Česku se pak strážcům zákona podařilo najít uprchlíky ukryté v kamionu. Výsledky zpřísněných kontrol by měly být na konci roku.

Na západ se snaží dostat přes naše území třeba lidé z asijských států a zemí bývalého Sovětského svazu. Čeští policisté například nedávno zadrželi pár z Ukrajiny, který přiletěl do Čech z Polska. Z Prahy se chtěl dostat do Velké Británie. Potřebné vízum měly pomoci obejít padělané polské doklady. „Policistům bylo podezřelé, že cestují nízkonákladovou společností a mají pouze jednosměrnou letenku z Prahy do Velké Británie, což není úplně běžné,“ řekla ČT mluvčí cizinecké policie Kateřina Rédlová.

Odhalení afghánských běženců
Zdroj: Ministerstvo vnitra
Autor: ČT24

V České republice se navíc začínají čím dál častěji objevovat i případy, kdy organizované skupiny ukrývají běžence do kamionů. V listopadu například policie zadržela na dálnici D1 kamion, který kromě pomerančů vezl i afghánské běžence. „Řidiči o tom věděli a jeden sám dokonce učinil oznámení, že tyto běžence převáží,“ dodala Rédlová. Kromě kamionu už policie kontroluje i autobusy. V Rakousku se totiž objevil jeden s upraveným dvojitým dnem, kam se vešlo až deset lidí.

„Bude velmi významné, aby se z toho tématu stala i politická otázka například ve vyjednávání se Srbskem, protože jedním z těch zmiňovaných míst je srbská Subotica jako distribuční centrum nelegálních migrantů,“ domnívá se ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman.