Třetina Čechů Babišovým záměrům věří

Praha - Třetina lidí důvěřuje podnikateli Andreji Babišovi, že chce zlepšit poměry v Česku. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury Median, které zveřejnila ve svém dnešním vydání MF Dnes. Ten se konal ještě před zveřejněním podrobností o Babišově údajné spolupráci s StB. Průzkum kromě zklamání voličů stranou Věci veřejné poukázal také na ochotu až 54 procent voličů dát hlas straně, která bude řádně bojovat s korupcí. Zástupci strany Věci veřejné (VV) přitom na podnikatele podali trestní oznámení kvůli podezření, že spáchal trestný čin pomluvy, poškozování cizích práv a křivého obvinění. Informoval o tom Pavel Reichard z tiskového oddělení VV. Podnikatel prý v poslední době v rozhovorech několikrát hovořil o VV jako o straně spojené s korupcí.

Důvěru Babišovi vyjádřilo 34 procent dotázaných, 38 odpovědělo, že neví. Podnikateli nedůvěřuje 24 procent lidí, vadí jim jeho údajné špatné renomé, někteří ho podezřívají, že svou novou aktivitou sleduje jen vlastní zájmy. Babiš totiž nedávno založil občanské sdružení Ano 2011 - Akce nespokojených občanů a má ambici uspět s ním v parlamentních volbách.

Průzkum, kterého se zúčastnilo 505 lidí, se uskutečnil ještě před zveřejněním podrobností o Babišově údajné spolupráci s StB. Na tu upozornil server Euro.cz, když nedávno zveřejnil fotokopie dokumentů z Babišova svazku vedeného StB, podle kterých byl magnát od roku 1980 jejím důvěrníkem a v listopadu 1982 se pak stal agentem. Babiš to popřel.

Miliardář Babiš je považován za jednoho z nejbohatších Čechů. Jeho firma Agrofert Holding patří k největším firmám v ČR, obchoduje s chemickými a zemědělsko-potravinářskými komoditami. Jeho pověst pošramotil tendr na nového vlastníka Unipetrolu. Babiš Unipetrol získal za Zemanovy vlády v první privatizaci firmy v roce 2001 za 11 miliard korun. Později ale od smlouvy odstoupil.


Průzkum se zabýval také názory na vládní stranu Věci veřejné. Polovina dotázaných uvedla, že je strana zklamala, dvě pětiny uvedly, že od VV nic nečekaly a osm procent odpovědělo, že je strana nezklamala a že se snaží.

Protikorupční strana může očekávat 54 procent hlasů

Více než polovina dotázaných v průzkumu uvedla, že by ve volbách do sněmovny v roce 2014 dala hlas straně, která by chtěla bojovat proti korupci. Podle odborníků z průzkumu vyplývá, že voliči jsou stále méně věrni hlavním stranám a že boj proti korupci stále více vnímají jako hlavní téma.

Ochotu dát hlas nové straně, která by chtěla bojovat s korupcí, deklarovalo 54,2 procenta lidí, 31 procent by takovou stranu nevolilo, zbytek neodpověděl.