Policisté v kancelářích možná přijdou o pistole

Praha - Část policistů by v rámci úspor měla vrátit služební pistoli. Ministrovi vnitra Janu Kubicemu to podle serveru Aktuálně.cz navrhla speciální spořicí komise, v jejímž čele stojí někdejší policejní prezident z 90. let Oldřich Tomášek, dnes ředitel policie v Karlovarském kraji. Opatření by se týkalo policistů, kteří slouží převážně v kancelářích. Další úspory by vznikly šetřením na nábojích a zrušením příplatků za rizikovou práci těm, kdo zbraň nenosí. Odpůrci ale varují, že i policisté z kanceláří se mohou dostat do terénu, kde zbraň potřebují.

Aktuálně.cz tvrdí, že podle prvního návrhu by se změna mohla dotknout například lidí, kteří připravují policejní posudky, plní úkoly v kancelářích ředitelů nebo pracují v operačních střediscích. Náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška k tomu podotýká, že tato změna není pro úspory v resortu až tak zásadní a je spíše v záloze pro případnou další vlnu škrtů. 

Ne všichni policisté se ale domnívají, že jde o krok správným směrem. „Je běžné, že analytici, kteří sedí třeba čtrnáct dní v kanceláři, tak v den realizace jdou do akce a třeba i několik dní pomáhají operativcům a vyšetřovatelům. V tu chvíli se ocitají tváří v tvář pachateli a měli by tu zbraň mít,“ uvedl pro Aktuálně.cz šéf jihomoravské policie Tomáš Kužel.