Falešný šlechtic vylákal z lidí 50 milionů korun

Ostrava - Moravskoslezská policie dopadla a obvinila falešného šlechtice z Frýdku-Místku, který se také vydával za majitele zlatého pokladu. Celkem od 112 investorů vylákal téměř 50 milionů korun. Sliboval jim výhodné zhodnocení vkladů. Podle policie muž také nabízel lidem výhodné půjčky. Kriminalisté předpokládají, že poškozených bude mnohem více. Muži hrozí až deset let vězení.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Hynek Glos

Podvodník se vydával za šlechtice. Některým podvedeným ukazoval zlaté mince a tvrdil, že je vlastníkem zlatého pokladu. Kriminalisté ale zjistili, že mince koupil až z vkladů prvních investorů. Jiným tvrdil, že je správcem majetku řady bohatých lidí z celého světa.

„Nabízel možnost investování do své soukromé společnosti. Řádově se mělo jednat o 100 až 200 procentní zhodnocení investovaných peněz,“ informuje kriminalista Martin Válek.

„Jakmile někdo začne nabízet zhodnocení ve výši 200 procent nebo řádově i dvaceti procent, už by lidé měli být opravdu velmi obezřetní a dávat si pozor na to, s kým jednají,“ komentuje to finanční poradce Petr Lukáš.

Se zájemci o investice se podvodník scházel v restauracích a hotelech. Přebíral od nich částky v rozmezí od desítek tisíc až po sedm milionů korun. Podle policie se často jednalo o celoživotní úspory.

Kriminalisté falešného šlechtice obvinili z podvodu. Ve vězení může strávit až deset let. Po jeho zatčení provedli domovní prohlídky a zajistili majetek jeho společností v hodnotě okolo 15 milionů korun. Jednalo se například o zlatou cihlu, čtyři drahé kameny, auto, byt či pozemek.