Žalobci poslali k soudu případ takzvaných vlčích dětí

Praha – K soudu míří případ rodičů, kteří svého třináctiletého syna a jedenapůlletou dceru údajně nikdy nepustili z bytu. Obžaloba je viní z týrání svěřené osoby, za což muži i ženě hrozí až dvanáctileté tresty vězení. Podle dřívějšího vyjádření policistů rodiče narození dětí utajili. Děti, které nikdy neopustily byt, byly dobře živené, ale psychicky deprimované.

„Obžaloba byla dnes podána k Městskému soudu v Praze,“ uvedla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Muž podle ní nadále zůstává ve vazbě, žena je stíhána na svobodě. Podle dřívějších informací Mladé fronty Dnes jsou děti nyní v péči prarodičů.

Jak se dříve vyjádřil policejní mluvčí Tomáš Hulan, policisté případ odhalili, když přijeli do jednoho z bytů ve Vinohradské ulici obnovit veřejný pořádek a občanské soužití mezi partnery. „Jelikož se jednalo o takzvaný holobyt, zajímali se policisté také o okolnosti týkající se dvou nezletilých dětí, které se v domácnosti nacházely. Přitom se od rodičů dozvěděli, že děti se narodily doma bez jakékoliv lékařské asistence a doposud nemají ani rodný list,“ uvedl mluvčí. Kriminalisté pak prý zjistili, že děti po celý svůj život neopustily byt, takže nikdy nebyly u lékaře a nepodstoupily žádné očkování.

Podle MfD jsou rodiče vyznavači alternativního životního stylu. „Byli přesvědčeni, že o ně dobře pečují tím, že je chrání od špatného okolního světa,“ řekla deníku radní Prahy 2 Kateřina Jechová.

Zástupci městské části Praha 2 sdělili, že radnice veřejnost o případu neinformovala v zájmu sociálně právní ochrany nalezených dětí. Postarala se však o jejich předání do náhradní péče a jejich vývoj, který byl kvůli rodičům zanedbaný, nyní sledují sociální pracovníci.