Vozíčkáři musí ve vlaku cestovat jako balíky

Praha – Zcela nedůstojně - v zavazadlových prostorech vagonů - musí ve vlacích Českých drah někdy cestovat vozíčkář. Stává se tak i na spojích, pro které železniční dopravce garantuje speciálně upravené vagony.

Příkladem toho, jak dráhy komplikují vozíčkářům život, může být cesta Jany Hrdé z Otrokovic do Prahy spojem Šohaj. Objednala si místo ve speciálním vagonu, nakonec cestovala v prostoru pro zavazadla. „Nedá se tu jít na toaletu a připadám si jako balík,“ říká Jana Hrdá. 

Dráhy se brání. Paní Hrdá měla prý jet jiným vlakem, protože Šohaj speciálně upravený vagon pro vozíčkáře nikdy nemá. Připouštějí ale, že ji na to neupozornili. „Je pravda, že e-mail explicitně neobsahoval informaci, že vůz tam nebude, protože standardně tam řazen není,“ uvedl Petr Štáhlavský, mluvčí Českých drah.

„Předpokládala jsem, že vlak bude uzpůsoben, když mi ho doporučují,“ komentuje to Jana Hrdá. Ta pracuje pro Národní radu osob se zdravotním postižením a tvrdí, že podobné případy se stávají také dalším vozíčkářům.

Připouští, že se sice nejedná o masový jev, nicméně každá jízda v zavazadlovém prostoru je velmi nepříjemná. „Kolegy jsme požádali, aby explicitně u vlaků, které nevezou vozy pro vozíčkáře, tuto informaci ještě navíc zdůraznili,“ reaguje mluvčí drah Štáhlavský.

Navíc již během nadcházejícího víkendu by mělo být do provozu nasazeno pět nových speciálně upravených vagonů pro vozíčkáře - zatím ovšem pouze v Libereckém kraji.