Církve odmítají inventarizaci majetku

Praha – Legislativní rada vlády minulý týden požádala o to, aby byla před vydáním církevního majetku provedena jeho inventarizace a aby každé předání schválil kabinet. Církve to však údajně odmítají s odůvodněním, že tento administrativní zásah může vydávání mnohamiliardového majetku zhatit. Informaci přináší dnešní vydání deníku Právo.

Vicepremiérka a šéfka legislativní rady Karolína Peake (VV) řekla, že rada tak chce zabránit budoucím sporům, kdy by úředníci vydali majetek, který je nyní ve vlastnictví státu. „Jde o to, aby si vláda pohlídala, že bude vracet majetek, který patří státu,“ vysvětlila Peake. Ministerstvo kultury podle ní s tímto návrhem souhlasí.

Odstupující ministr kultury Jiří Besser ani Peake ale podle listu neumějí popsat, jak si proces inventarizace představují. „Takový postup může celý zákon zhatit, protože si jeho technické provedení nedokážu moc dobře představit,“ uvedl předseda církevní komise a ekonom pražského arcibiskupství Karel Štícha.

Pokud současná verze návrhu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi neuspěje, chystají se církve k soudům. „Když se otevře nový prostor, tak si budeme klást otázku, jak se jako dobří hospodáři máme zachovat. A určitě o soudní cestě budeme uvažovat,“ řekl sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.