Havel a dalajlama podepsali výzvu na podporu disidentů ve světě

Praha - Exprezident Václav Havel, tibetský duchovní vůdce dalajlama a zakladatel Lékařů bez hranic Bernard Kouchner podepsali v Praze u příležitosti mezinárodní konference Forum 2000 deklaraci, která mezinárodní společenství vyzývá k vyjádření podpory všem disidentům na světě. Dalajlama uvedl, že má o Havla vzhledem k jeho zdravotnímu stavu starost. Bývalému prezidentovi nabídl i tibetskou medicínu.

Deklarace uvádí, že v poslední době se svět zaměřil na ekonomiku Asie, bohužel nikoli na stav lidských práv - mimo jiné v Číně, Severní Koreji, Íránu a Sýrii. Autoři výzvy vnímají stagnaci či zhoršení stavu lidských práv. Otevřenější a svobodná Čína by podle nich měla mimořádnou důležitost pro Asii a celý svět.

„Pro mne je jakousi morální zodpovědností podporovat svobodu lidí, lidská práva a všechny tyto věci,“ řekl dnes na tiskové konferenci tibetský duchovní vůdce. Ocenil zároveň, že se v Praze v rámci konference Forum 2000 vede veřejná diskuse o lidských právech. Podle výkonného ředitele konference Oldřicha Černého byla společná deklarace cílem letošního setkání. „Obzvláště v době, kdy pojem lidských práv začíná být erodován a místo něj se začínají prosazovat ekonomické zájmy,“ uvedl Černý na tiskové konferenci.

„Pro Havla jsem tibetským lékařem“

Dalajlama dnes v proslovu k novinářům uvedl, že má starost o bývalého prezidenta Havla, který je jeho dlouholetým přítelem. Havel se potýká s vleklými zdravotními potížemi, kvůli dýchacím problémům pobývá většinu času na své chalupě mimo Prahu. „Mám o něj samozřejmě velkou starost, takže jsem mu doporučil některé druhy tibetské medicíny. Prostě jsem mu řekl, že jsem pro něj teď vlastně tibetským lékařem,“ řekl dalajlama.

Tibetský duchovní je v Praze na třídenní návštěvě. V programu měl například debatu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Zúčastnil se také slavnosti v Centru moderního umění DOX, kde Havel převzal slovenskou cenu Jána Langoše.