Nejlépe se žije v Plzni, na chvostu se drží Ústecký kraj

Plzeň - Nejlépe se v Česku žije v Plzeňském kraji. Vyplývá to z výsledků prvního ročníku projektu Místo pro život. Ten porovnal životní podmínky všech čtrnácti krajů republiky. Žebříček hodnot sestavilo kolegium předních tuzemských osobností. Jednotlivé kraje pak byly posuzovány na základě více než padesátky kritérií. Na druhé příčce žebříčku skončil Královéhradecký kraj, na třetím hlavní město Praha. Poslední pozice obsadily sestupně Moravskoslezský, Středočeský a Ústecký kraj.

Nejen pracovní možnosti, ale například i to, jak často hygienici kontrolují nezávadnost dětských hřišť a jaké množství vodní plochy region nabízí k letním radovánkám, srovnává projekt Místo pro život, jehož prvním vítězem se stal Plzeňský kraj.

Zajímavostí je, že Plzeňský kraj nezískal prvenství ani v jedné z hodnocených kategorií. Na celkové první místo se dostal díky dobrému dálničnímu spojení se západní Evropou. Kladně byla také hodnocena o polovinu menší nehodovost, mezi silné stránky kraje také patří velký počet dětských hřišť a ve srovnání s celorepublikovým průměrem je zde o pětinu víc lidí, kteří jsou členy nějakého sportovního klubu. Naopak zlepšit by měl Plzeňský kraj ještě bezpečnost nebo zdravotní a sociální sítě. „V infrastruktuře to ještě není úplně ono, to znamená, že je potřeba zlepšit nejen infrastrukturu silniční, ale i vodovodní síť a kanalizace,“ doplnil hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec.

Druhé místo obsadil Královéhradecký kraj, který dominoval nejvyšším počtem dárců krve. Třetí skončilo hlavní město Praha, které je podle výsledků označováno jako město extrémů a současně jako srdce dálničních a železničních cest. Naopak spodní příčky obsadily Moravskoslezský kraj a Středočeský kraj. A vůbec nejhůř je na tom kraj Ústecký.

Video Nejlépe se žije v Plzni
video

Nejlépe se žije v Plzni