Policie dopadla sériového žháře, který řádil v Praze

Praha - Pražští kriminalisté dopadli dvaadvacetiletého muže, kterého podezírají ze založení desítek požárů v okolí Jižního města v Praze 4. Podezřelý s iniciály J. B. se dosud doznal k 51 požárům, policie mu jich zatím prokázala nejméně 25, podle ní přitom způsobil škodu přesahující 2,5 milionu korun. Mladík zakládal požáry výhradně ve večerních hodinách. Zaměřil se zejména na zaparkovaná auta. Muž skončil v psychiatrické léčebně.

Policie muže sice obvinila z poškozování cizí věci a obecného ohrožení, místo ve vazbě však skončil v psychiatrické léčebně, aby nemohl ohrožovat další lidi. Obvodní soud pro Prahu 4 mu totiž nařídil ústavní léčbu. Policisté také nechali vypracovat znalecký posudek z oboru psychiatrie. Ten v následujících týdnech rozhodne o tom, zda bude moci být i nadále trestně stíhán. Pokud ano, hrozí mu až osmileté vězení.

Mladíka policisté dopadli 9. listopadu přímo na místě jednoho z útoků v Mikulově ulici v Praze 4, kde se prý chystal zapálit dvě auta. Byl přitom opilý, měl 1,5 promile alkoholu v krvi. Policistům řekl, že alkohol „odstraňuje jeho zábrany a pak jde zapalovat“. Mladík detektivům při výslechu také sdělil, že většinou stál opodál a díval se na hasiče v akci. „Je velký fanda do hasičské techniky,“ uvedl jeden z kriminalistů, který se na jeho dopadení podílel.

Podle policistů se zatím prokázané letošní útoky odehrály mezi 6. červnem a 9. listopadem v době od 20:00 do 22:15. Mladík to vysvětlil tím, že v tuto dobu obvykle venčil psa a do 22:00 musel být doma. Policistům se také svěřil, že se žhářskými útoky začal již v šesté třídě na základní škole, když mu bylo 12 let. Prý nejdříve zapálil ubrousky, pak křeslo. Proto byl poslán ke školnímu psychologovi, ten však žádnou poruchu neodhalil. Policisté se domnívají, že rodiče něco tušili, nic však neudělali. Jeho otec je údajně ředitelem školy.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Mladík se policii přiznal také k založení přibližně 20 požárů v Modřanské rokli v roce 2003. O rok později pak prý zapálil veteš na půdě v domě rodičů a následně vzbudil ostatní, aby se evakuovali. Policie odhaduje, že má na svědomí celkem 80 až 100 požárů.

K založení požáru používal noviny a zapalovač

Kriminalisté zatím připisují žháři 11 zapálených aut, čtyři kontejnery, tři skladiště a dvě chatky. Na svědomí má údajně také vznik požárů ve dvou panelových domech či jedné ubytovně. Při žádném z požárů nebyl nikdo vážně zraněn.

Mladý muž většinou používal k založení požárů pouze noviny a zapalovač. Auta zapaloval například tak, že dal noviny na zadní pneumatiku pod nádrž či kapotu a zapálil je. Prý aby to víc „bouchlo“. V srpnu mladík podle policie založil také požár na chodbě jednoho z domu v ulici V Jezírkách, kde zapálil matrace. Od nich se vznítila elektroinstalace a další vybavení domu. Čtyři nájemníci kvůli tomu skončili v rukou lékařů, nadýchali se kouře.