Evropské dotace na čističky nedostane 21 obcí

Praha - Dotace na stavbu čistíren odpadních vod z Evropské unie nakonec nedostane 21 obcí včetně Prahy. Dalších osm obcí má ale ještě šanci, že peníze získá. Ohroženo bylo původně 42 projektů v hodnotě deset miliard korun. Evropská komise nechce dotovat projekty, na nichž bude následně vydělávat soukromá firma. Některé obce navíc smlouvy uzavřely bez jakékoliv soutěže. Konečný seznam těch, které dotaci nedostanou, musí ještě formálně schválit řídicí výbor Operačního programu životního prostředí, měnit se však prý příliš nemá. Informaci přinesla dnešní Mladá fronta Dnes.

Z původního seznamu ohrožených projektů zmizely jen ty akce, kde města zkrátila provozní smlouvu. Jednou z obcí, které dotaci na čističku nedostanou, jsou Vizovice. „Ze strany provozovatele nebyl nějaký zájem smlouvu měnit,“ řekl deníku starosta Vizovic Roman Persun. Kanalizaci obec ale staví, protože na ni získala dotaci z ministerstva zemědělství.

Obce, které o dotaci přijdou, jsou v regionech, kde se o provoz vodovodů a kanalizací starají firmy spadající pod Veolii. Pro obyvatele těchto měst to znamená, že investice do čisté vody si musí zaplatit sami v podobě dražšího vodného a stočného. Problém se týká například i severočeských vodohospodářů. Ti se ale cítí podvedení, protože soukromého zahraničního partnera měli ještě před schválením projektu. „Evropa si dělá pravidla podle toho, jak potřebuje,“ řekl ČT primátor Teplic a senátor Jaroslav Kubera (ODS). Lidé se ale prudkého zdražení bát nemusí. Náklady na čističky už společnost do ceny vody  zakalkulovala.

Seznam obcí, které nedostanou dotaci

Evropská unieČeská Lípa, Dobruška, Doksy - Staré Splavy, Heřmanův Městec, Hlubočky, Jablonné v Podještědí, Jirkov, Jiříkov, Kladno-Vrapice, Kostelec nad Orlicí, Litvínov, Nové Strašecí, Nový Bor, Odolena Voda, Podlažice (Chrast), Praha, Sloup v Čechách (společně s Radvancem a Novým Borem-Janovem), Staňkovice, Trhové Dušníky, Varnsdorf, Vizovice.


„Všechny peníze se podařilo uhájit pro vodohospodářské projekty. Jen půjdou na jiné stavby, než se původně počítalo,“ řekl první náměstek ministra životního prostředí Jakub Kulíšek. Vedení ministerstva zdůrazňuje, že problémy s čerpáním evropských peněz zdědilo z předchozích let.

Lepší a účinnější čističky nařídila Česku Evropská unie. Musela je vybudovat každá obec nad 2000 obyvatel. Unie ale také slíbila, že na tyto nákladné stavby poskytne peníze. Příspěvek na projekty měl jít z Operačního programu životní prostředí, řídicí výbor na ně už schválil i peníze a některé jsou dokonce už hotové.