Systém pro výplatu dávek má plně fungovat od dubna

Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí společně s vedením úřadu práce připraví harmonogram, podle kterého budou postupně odstaňovány nedostaky ve vyplácení dávek tak, aby systém mohl od 1. dubna řádně fungovat. Dohodli se na tom zástupci ministerstva, úřadu práce a odborů. Na dodržování harmonogramu bude dohlížet speciálně vytvořená komise.

„Dohodli jsme se, že do 10. února ministerstvo práce ve spolupráci s Generálním ředitelstvím Úřadu práce zpracuje harmonogram tak, aby byly nejpozději do 31. března nejzávažnější nedostatky odstraněny. Prvním dubnem by měl být nastartován běžný systém pracovních podmínek všech zaměstnanců úřadu práce,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci předseda odborového svazu státních orgánů a organizací Jan Rovenský.

Nový způsob vyplácení dávek, které od ledna vyřizují jen úřady práce, je terčem kritiky odborů, opozice i koaličních partnerů. Úředníci si stěžovali na to, že jejich nový systém nefunguje. Museli pracovat přesčas i o víkendech. Klientům zas vadilo to, že museli čekat ve frontách a peníze dostávali později než obvykle. Ministr Jaromír Drábek (TOP 09) několikrát zopakoval, že systém nekolabuje a úřady práce stihly všechny lednové dávky vyřídit. Za pochybení ale už odvolal šéfa ministerského odboru informatiky a výkonnou ředitelku úřadu práce. Kvůli potížím s výplatou dávek končí i šéf personálního odboru centrálního úřadu práce.

Jaroslav Zavadil a Karel Machotka po jednání o systému vyplácení dávek
Zdroj: ČTK

Odboráři i Drábkův náměstek Karel Machotka byli s dnešním jednáním spokojeni. Podle Rovenského ministerstvo uznalo, že systém plně nefunguje. Podle Machotky se zas podařilo dohodnout na harmonogramu odstranění nedostatků. Na požadavek odborů, aby se úředníci vrátili ke zpracovávání dávek ve starém systému, Drábkův úřad nepřistoupil.

Odboráři žádali ale i to, aby za opakované vyplacení dávek či za jejich vydání ve špatné výši nebyli trestáni úředníci. Chtějí také, aby v regionech s vysokou nezaměstnaností přibyli úřadům práce pracovníci a aby se za lednové přesčasy a odpracované víkendy vyplatily odměny.

Video Reportáž Antonína Šimůnka
video

Reportáž Antonína Šimůnka