Psychotesty pro „vybodované“ řidiče nově jen u akreditovaných psychologů

Praha – Vyhláška ministerstva dopravy zavádí od února novou povinnost pro řidiče, kteří už nasbírali 12 trestných bodů a přišli o řidičský průkaz. Nově totiž budou moci podstoupit psychotesty jen u akreditovaných dopravních psychologů – za vyšetření tak zřejmě zaplatí víc. Dnes se platí zhruba 1 500 až 2 000 korun v závislosti na konkrétním pracovišti. Do srpna teď ještě platí přechodné období – řidiči si tak zatím mohou psychologa vybrat.

Řidič stráví v ordinaci dvě až čtyři hodiny, po pohovoru s psychologem pak vyplní sérii tzv. osobnostních testů. Podle mluvčího ministerstva dopravy Martina Nováka se budou nové testy více zaměřovat na smyslové orgány – např. se budou více zkoumat závislosti. 

Pro specializované dopravní psychology platí náročné předpisy, musí mít např. diagnostické přístroje i přesně daný počet místností v ordinaci. A právě tyto náklady navíc si chtějí psychologové promítnout i do ceny – za vyšetření u akreditovaného psychologa by tak řidiči mohli zaplatit až dvojnásobek. Třeba ve Středočeském kraji se cena za vyšetření bude pohybovat okolo tří tisíc korun, odhaduje psycholožka Romana Hübnerová.