Nový systém sociálních dávek prý špatně chrání data žadatelů

Praha - Nový způsob vyplácení sociálních dávek, který od ledna zavedlo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), dostatečně nechrání data žadatelů. Data jsou chráněna jen jednoduchým heslem, lze se tak dozvědět rodné číslo žadatele, adresu, údaje o předchozím zaměstnání i vyplacených dávkách. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Příspěvky nyní vyplácejí úřady práce, nový systém kritizují úředníci, klienti, odboráři, opozice i koalice. Podle ministerstva práce je ochrana údajů dostatečná.

Podle MfD se do nového systému dostane kdokoliv z jakéhokoliv počítače. „Na to, že jsou data špatně chráněna, jsem upozorňoval už před spuštěním na videokonferenci s vedením úřadu práce. A bylo mi řečeno, že to je maličkost a že se to časem vyřeší,“ řekl Oldřich Malý z Úřadu práce v Mostě.

Ve starém systému se k údajům dostal jen ten, kdo byl na úřadu práce, data chránilo nejen heslo, ale také nepřenosná čipová karta. Novináři z MfD se v novém systému dostali s jednoduchým heslem s posloupností čísel do testovací verze žádosti o podporu v nezaměstnanosti, stejně chráněna je i normální databáze. V testovací verzi byly podle listu navíc nahrány pravé údaje konkrétních lidí včetně rodných čísel, důvodů, proč byli propuštěni z práce, adres či vyplacených podpor. „To je pochopitelně nepřijatelné,“ řekl Josef Prokeš z Úřadu pro ochranu osobních údajů. 

Podle ministerstva je ochrana systému obvyklá. „Heslo, kterým se chrání systém, je dostatečné a je generováno v souladu s bezpečnostními standardy, obsahuje malá a velká písmena a číslice. Nároky jsou shodné například se systémem ISDS,“ uvedla mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Podle ní je testovací a školící verze v jiné doméně a je oddělena od verze ostré, zkušební varianta má jednoduché heslo a obsahuje jen smyšlená data. Mluvčí dodala, že úředníci jsou poučeni. Podle MfD také v lednu na jedno heslo pracovalo na úřadech více lidí. Podle Plívové se sdílení hesel použilo v době prvotního náporu pro využití plné kapacity úřadu. „Všechna sdílení a role jsou evidovány, tak aby i v tomto režimu byla zachována plná bezpečnost,“ uvedla mluvčí. 

Způsob vyplácení dávek je pod palbou kritiky

Systém pro úřady práce připravila firma Vítkovice IT Solution, kterou vlastní firma Vítkovice, a. s., tedy nynější majitel společné firmy ministra práce Drábka a jeho náměstka Vladimíra Šišky, upozornil list. Drábek se už dřív proti informacím o svých vazbách na počítačové firmy ohradil. Řekl, že po nástupu na ministerstvo vše ukončil. 

Nový způsob vyplácení dávek, které od ledna vyřizují jen úřady práce, je terčem kritiky odborů, opozice i koaličních partnerů. Úředníci si stěžovali na to, že jejich nový systém nefunguje. Museli pracovat přesčas i o víkendech. Klientům zas vadilo to, že stáli ve frontách a peníze dostávali později než obvykle. ČSSD a KDU-ČSL poukázaly také na netransparentnost zadání zakázky nového softwaru, nekonalo se totiž výběrové řízení.