V boji proti korupci má pomoci Fond Otakara Motejla

Praha - V boji proti korupci začne pomáhat nově založený Fond Otakara Motejla. Založila ho Nadace Open Society Fund Praha, která do něj vložila 11,5 milionu korun na protikorupční opatření, větší přístup občanů k informacím a rozvoj transparentní veřejné správy. Další prostředky chce fond získávat od firem, podnikatelů i soukromých dárců. Potírat korupci si dal za cíl také třeba Nadační fond proti korupci Karla Janečka.

Fond má podle Open Society Fund sloužit jako „jednoduchý a transparentní nástroj financování občanských iniciativ, které dohlížejí na státní správu a upozorňují na její chyby, či v partnerství s ní vytvářejí v Česku poctivější prostředí“.

Expertní pomoc Fondu Otakara Motejla poskytuje rada složená z českých osobností, které vystupují proti korupčnímu prostředí. Členy rady jsou dcera Otakara Motejla Kateřina Kulíšková, politoložka Vladimíra Dvořáková a ředitel nevládní organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.

Podle ředitele Roberta Basche se Nadace Open Society Fund věnuje zlepšování fungování veřejné správy už jedenáct let, což za tu dobu podpořila částkou kolem sto milionů korun. Nyní se nadace rozhodla oslovit také českou veřejnost - firmy, podnikatele i jednotlivce. „Neprůhledný systém veřejných zakázek nepomáhá ani podnikatelskému prostředí,“ myslí si Basch. „Důležité je 'zatažení' veřejnosti, aby sledovali počínaje radnicí až k té nejvyšší úrovni, co se vlastně děje,“ dodal.

Manažer fondu Jiří Knitl:

„V souladu s odkazem prvního českého ombudsmana vznikl fond jako jednoduchý a transparentní nástroj financování občanských iniciativ, které omezují korupci a hlídají státní správu.“

Fond bude letos financovat projekty ve výši 6,5 milionu korun. 2,6 milionu korun si mezi sebe rozdělí Transparency International, Ekologický právní servis, Oživení, Iuridicum Remedium a Liga lidských práv. O příspěvky z dalších 1,3 milionu korun se mohou ucházet malá sdružení, která usilují v obcích o to, aby radnice poskytovaly občanům informace. Fond podpořil ministr vnitra Jan Kubice. 


Video Rozhovor s Robertem Baschem
video

Rozhovor s Robertem Baschem

První český ombudsman Motejl zemřel v roce 2010 ve věku 77 let. Někdejší advokát disidentů, pozdější šéf Nejvyššího soudu a ministr spravedlnosti, patřil v průzkumech veřejného mínění k nejdůvěryhodnějším osobám z ústavních činitelů. Instituce veřejného ochránce práv, neboli ombudsmana, jež před jeho zvolením v roce 2000 v Česku neexistovala, si v jeho osobě získala respekt nejen u nevládních organizací, ale i u některých svých dřívějších oponentů.