Heger chce hodnotit specializovaná centra i podle úspěšnosti

Praha – Centra pro léčbu rakoviny, mrtvice či těžkých úrazů chce ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) hodnotit i podle jejich úspěšnosti. Zatím může ministr kontrolovat jen to, zda má centrum předepsané počty lékařů a sester či potřebné přístroje a dodržuje léčebné postupy. Centra evidují počty pacientů a výkonů. Úspěšnost léčby a procento úmrtnosti ale nezveřejňují.

„Ta data dnes nemáme, ale budeme je chtít mít. Chystám příkaz, aby všechna centra, která budou mít akreditaci, vytvořila systém indikátorů léčby a začala data sbírat,“ prohlásil ministr. Podmínky pro centra dosud stanovuje ministerská vyhláška, od dubna je upřesní reformní zákon o zdravotních službách. „Dnes máme data objemová, kolik výkonů centra dělají, kolik mají doktorů a kolik přístrojů, ale úmrtnost a komplikace zmapovány nejsou,“ podotkl.

První výsledky sběru dat by mohly být koncem letošního roku, centra by se tak mohla začít porovnávat mezi sebou. Porovnat vývoj za delší dobu v rámci jednoho centra i všech center navzájem bude možné, až budou data za několik let. Porovnání v časových řadách mají zatím jen onkologové, jejich odborná společnost ví, jak které centrum léčí. Zveřejnit úspěšnost jednotlivých center ale zatím nemůže.

Heger dodal, že nemá v úmyslu zavírat centrum, u kterého audit prokáže nedostatečné vybavení nebo špatné výsledky. Má to dva důvody – vedle toho, že stát dal do vybudování centra stovky milionů korun, také ten, že síť by měla mít vnitřní logiku, geografickou strukturu a přirozenou spádovost. Centrum by také mělo dostat možnost nedostatky napravit. Ministr tento přístup zvolil v případě komplexního onkologického centra v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, kde ministerský audit shledal nedostatky.

Heger řekl, že podle dřívějších zkušeností řada pacientů chce dojíždět i do vzdálenějšího centra, pokud mají pocit, že tam mají větší naději na vyléčení. Zatím je centra kvůli omezeným rozpočtům nemohla brát, i když třeba měla volné kapacity. Se změnou financování, kdy půjdou peníze pojišťoven „za pacientem“, tuto možnost dostanou.