Extrémní zážitek: Přespat v minus 40 ve stanu

Praha – Mrazivé počasí, které v posledních dnech zasáhlo větší část Evropy, nabízí milovníkům extrémních zážitků lákavou atrakci. Módou se totiž stává přenocování ve sněhovém záhrabu, a to nejlépe na těch místech, kde se teploty propadají nejhlouběji. V Česku třeba na šumavské Kvildě nebo v osadě Jizerka v Jizerských horách.

Pro tento neobvyklý zážitek se rozhodl i Karel Mrkvička, který právě na Kvildě očekává čtyřicetistupňový mráz. „Myslím, že to bude tak, že si lehnu, po hodině se zimou probudím, tak půjdu ven se rozcvičit, zaběhat si a v osm hodin ráno zmrzlej vlezu do hospody,“ usmívá se dobrodruh. Inspiroval ho prý reportér MF Dnes Jan Gazdík, který už na Kvildě jednu mrazivou noc letos přečkal. 

Pro přenocování v minus 40 stupních sice není nutná přímo polární výbava, nutné je ale kvalitní spodní prádlo, spacák a alespoň dvě karimatky. Polárník Miroslav Jakeš vysvětluje, že je nejdůležitější izolace od země, pokud tedy člověk nemá karimatku, tak poslouží alespoň větve položené na sníh. Důležité jsou i zásoby cukru, alkohol by naopak dobrodruzi měli nechat doma. Když totiž člověk není pod vlivem alkoholu nebo jiných látek, tak ho tělo v případě chladu v noci probudí, vysvětluje primář Interní kliniky v Nemocnici Na Bulovce František Paďour. 

Pokud už se někdo rozhodne strávit mrazivou noc ve sněhovém záhrabu, tak by se měl pro jistotu přihlásit i horské službě – záchranáři pak totiž v případě problémů budou vědět, kde ho hledat.