Soud snížil tresty za střelbu na opavském hřbitově

Olomouc – Olomoucký vrchní soud dnes snížil dvěma mužům tresty za postřelení pracovníka pohřební služby na hřbitově v Opavě. Místo deseti let si Tomáš Kukol, který na muže střílel, odpyká ve vězení sedm let. Jeho komplici Hynku Ignátovi odvolací soud snížil trest o dva roky na pět let. Čtyřicetiletý Kukol půjde do vězení za pokus o vydírání a nedovolené ozbrojování, o dva roky starší Ignát za pokus o vydírání. Důvodem sporu byla pomsta. Muži se domnívali, že pracovník pohřební služby okradl zemřelého otce Kukola.

Mužům hrozilo pět až 12 let. „Krajský soud se dostatečně nezabýval otázkou polehčujících okolností. Tresty bylo potřebné obžalovaným ukládat v jiné sazbě, uložené tresty byly nepřiměřeně přísné,“ uvedl předseda senátu Vladislav Šlapák. Doplnil, že oba muži si trest odpykají ve věznici s ostrahou. Snížení trestu požadoval dnes před odvolacím soudem i státní zástupce.

Podle rozsudku dvojice napadla pracovníka pohřební služby kvůli pomstě v lednu 2010 v areálu Městského hřbitova v Opavě. Ignát muže spoutal kovovými pouty a oba na něj křičeli, aby poškozený vrátil peníze, které údajně ukradl o několik dní dříve při odvážení těla zemřelého otce Kukola. Muže fyzicky napadali, Kukol poté opakovaně vystřelil z pistole a dvěma ranami zasáhl poškozeného do nohou a způsobil mu průstřel pravého bérce a levého stehna. Napadený muž nakonec i přes zranění utekl před útočníky do budovy pohřební služby.

Kukol zavolal záchrannou službu

Odvolací soud svým rozhodnutím vyhověl odvolání obou mužů, kteří se především domáhali mírnějšího trestu. Obhájce Kukola poukázal mimo jiné i na to, že to byl Kukol, kdo první volal na záchrannou službu. Jednal údajně v silném přesvědčení, že jeho otce muž okradl. Rozhodně mu prý nechtěl způsobit těžkou újmu na zdraví. Pracovníka pohřební služby údajně chtěl pouze postrašit střelbou do země a nešťastnou náhodou jej zasáhl do nohou. 

Také sám státní zástupce u soudu podotkl, že uložené tresty jsou přísné. Zároveň však poukázal i na to, že průstřely nohou podle odborníků jen nepatrně minuly tepny a kosti. „Mířil sice na nohy poškozeného, zamíření ale nebylo tak přesné, že by mohl vyloučit, že by nezasáhl tepnu a kost. Jde o shodu šťastných okolností,“ dodal státní zástupce.

Spor, který oba muže dovedl za mříže, byl zřejmě zcela zbytečný. Otázkou, zda byl nebožtík skutečně okraden, se totiž již dříve soud rovněž zabýval. Rodina z počátku hovořila o tom, že mohlo jít o několik desítek tisíc. Nakonec uvedla částku kolem 2,5 milionu korun. Postřelený mladík to ale od začátku odmítal. „Nic nenasvědčuje tomu, že by získal nějakou větší částku peněz. Dál splácel svou půjčku. I trestní oznámení policie odložila,“ uvedla již dříve mluvčí ostravského krajského soudu Lucie Böhmová. Kukol tyto okolnosti dnes už nechtěl komentovat.