Celníci odhalili na Domažlicku dílnu na pirátské CD a DVD

Domažlice - Dílnu na výrobu pirátských kopií CD a DVD nosičů odhalili ve středu západočeští celníci při domovní prohlídce bytu v Domažlicích. Kromě techniky našli také nelegální kopie disků. Prodejem těchto nosičů by majitelům autorských práv vznikla škoda přes 2,2 milionu korun. Pirátské kopie našli celníci také při prohlídkách v tržnici ve Folmavě.

Celníci našli při kontrole kompletní sestavu pro výrobu plagiátů - počítač se sedmi diskovými mechanikami pro kopírování dat a vypalování kopií, tiskárny, kopírky a více než tisícovku disků připravených pro záznam dat. Kromě toho zajistili přes 3 600 nelegálních kopií hudebních a filmových titulů na CD a DVD.

Prohlídku vytipovaného objektu provedli celníci na základě soudního pověření. Na místě kontrolovali také dva lidi. Jsou podezřelí, že se podíleli na výrobě a na distribuci pirátských kopií do tržnic v Plzeňském kraji. 

Západočeští celníci loni při kontrolách tržnic, obchodů a kontejnerů ze zahraničí zaznamenali oproti předloňsku pokles počtu pirátských nosičů. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí západočeských celníků Jitky Blahutové je to dáno zřejmě poklesem zájmu zákazníků o tento druh nelegálního zboží. Zatímco v roce 2010 celníci odhalili v Plzeňském a Karlovarském kraji 215 000 pirátských nosičů, loni to bylo 88 000. Jejich prodejem by majitelům autorských práv vznikla škoda 39 milionů korun.