Zeman chystá druhý pokus odvolání Rampuly

Praha – Na pokyn ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila chystá nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman druhý pokus odvolání staronového pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly. Důvodem by údajně mohla být kauza privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Rampula spolu s dalšími třemi žalobci čelí kvůli průtahům v kauze MUS kárné žalobě. Informuje o tom dnešní Mladá fronta DNES (MfD).

Vlastimila Rampulu odvolal z funkce vrchního státního zástupce ministr Pospíšil loni v říjnu, pražský městský soud ale minulý týden vyhověl Rampulově žalobě a rozhodnutí ministra spravedlnosti zrušil. Rampula se tak může do funkce, kterou dočasně vede Stanislav Mečl, vrátit. Podle MfD chce Pospíšil jeho návrat zvrátit i kasační stížností proti rozhodnutí městského soudu.   

Rampulovi by mohly podle dnešních Lidových novin přitížit také výsledky kontroly u pražského městského státního zastupitelství, kterou nařídil Mečl. Podle nich Rampula s dalšími asi 20 žalobci jezdil před Vánoci do Německa. „Ač šlo o cesty vykázané jako služební, tedy s dietami a náhradami, objevila se s ním na výletě i jeho manželka. Celkem stály cesty pořádané v prosinci 2009 a 2010 přibližně 93.000,- Kč,“ píšou LN.

Další rozruch prý vzbudilo například i nové logo, jakýsi hradní erb, který si Rampula nechal za čtyřiadvacet tisíc korun vyhotovit, dalších šedesát šest tisíc pak stálo vytištění nových papírů a vizitek. Zastupitelství má přitom používat státní znak, nikoli svůj. Pospíšil nechtěl podle LN výsledky kontroly komentovat. „Teprve o tom budeme jednat a podle míry závažnosti usoudíme, jak to bude použitelné. Upozorňuji ale, že bude záležet na NSZ, jaké argumenty nám poskytne,“ řekl listu Pospíšil.