Vědci našli organizmus, který nepotřebuje kyslík

Praha – Jihočeští vědci z Biologického centra našli organizmus, který dokáže žít bez buňky přenášející kyslík. Doteď se badatelé domnívali, že něco takového není možné. Revoluční objev, který změní učebnice přírodopisu a pomůže mnoha nemocným, publikoval prestižní časopis americké akademie věd. 

Luděk Kořený pracoval na svém objevu tři roky. Že by jeho domněnky mohly být reálné, mu na začátku nikdo nevěřil. „Řekl jsem mu, že je to bláznivý nápad a že to nemá šanci. Ale on měl ale dostatek zvědavosti,“ říká vedoucí laboratoře molekulární biologie prvoků z Akademie věd Julius Lukeš.

Kořený se zaměřil na jednu z nejznámějších biologických molekul – tzv. hem. Pomohla mu náhoda a díky ní jako první na světě našel organismus, který bez něj dokáže žít. „Do dnešního dne se mělo za to, že žádný organismus bez hemu fungovat nemůže,“ vysvětluje vědec.

Právě objevený jednobuněčný bičíkovec ale umí bez hemu žít. Všechny jeho důležité funkce si dokázal nahradit jinou cestou. Objev teď může pomoct milionům lidí na celém světě. Otevírá totiž cestu k vývoji léků proti tropické nemoci leishmanioze. „My jsme díky výzkumu vysvětlili, proč jeden významný parazit člověka je rezistentní vůči lékům, které cílí právě na hem,“ dodává Kořený.

Leshmaniozu přenáší bodavý hmyz. Ročně na ni zemřou desetitisíce lidí - hlavně v tropických a subtropických oblastech.

Ve svém výzkumu bude Luděk Kořený pokračovat – teď už ale na univerzitě v Cambridge.