Taxikářem snadno a rychle, ovšem nelegálně

Praha – Na internetu se objevují inzeráty, které slibují pronájem taxikářských koncesí. Dokonce je možné je koupit i online z pohodlí domova. Jenže koncese k provozu přepravy je registrovaná na fyzickou osobu a její další šíření není přípustné a je nelegální.

„Budete vlastně zaměstnanec u firmy, která má koncesi. S náma a s dispečinkem budete mít smlouvu o zprotředkování služeb, nebo něco takového. To vlastně není žádná pracovní smlouva,“ uvedl jeden ze zprostředkovatelů koncese v záběru snímaném skrytou kamerou. 

Na přijímacím pohovoru, kam zájemce o koncesi přilákal inzerát, se místo zaměstnanecké smlouvy nabízí pronájem koncese, s příslibem, že to, co taxikář vydělá, si může bez evidence nechat. Firmy tak porušují nejen pracovní právo, ale i daňové povinnosti. „Osoba, která nabízí pronájem koncesí, se chová protiprávně,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Květa Kočová. 

Zkouška z místopisu jako maličkost

Ovšem aby zájemce mohl třeba v Praze taxikařit, musí mít nejen koncesi a řidičský průkaz, ale i zkoušku z místopisu. Ani to však podle firmy nabízející pronájem koncese není problém. „Otázky jsou na internetu i na našich stránkách ke stažení. Správné odpovědi jsou tam zaškrtnuté,“ dodal zprostředkovatel na skrytou kameru. 

Pronájem koncese by se přitom dal přirovnat třeba k pronájmu živnostenského listu, řidičského průkazu nebo třeba pilotního průkazu, který ale může dostat každý třeba v tržnici nebo na internetu. Prodával se za cenu 1 190 korun. „Jestli se koncese prodává na internetu, není to zákonným způsobem,“ potvrdila i mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská. 

Poté, co Česká televize na inzerát upozornila, z internetu zmizel. A jednatel firmy Taxipanther Petr Votava prodej i pronájem koncesí popírá: „Stalo se to administrativní chybou, protože jsou naše stránky ve výstavbě.“ 

Jenže na internetu zůstává řada dalších podobných inzerátů. „My jsme tento podnět postoupili příslušným živnostenským úřadům, ty v tuto chvíli kontrolují na deset podnikatelských subjektů,“ uvedla mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Veronika Forejtová.