Vnitro chce pomoci exulantům, kteří nemají české občanství

Praha - Ministerstvo vnitra chce pomoct lidem, kteří za komunismu přišli o státní občanství, žili v cizině, po roce 1989 si o něj nepožádali a teď tak nemají nárok na odškodnění za 3. odboj. Resort připravuje návrh, podle kterého by exulanti mohli o české občanství a zároveň o odškodnění zažádat přímo v zemi, kde pobývají.

Jednou z nich je bývalá mluvčí Charty 77 Zdena Tominová, která přes třicet let žije ve Velké Británii. Do exilu odešla s celou rodinou, tehdejší režim jim odebral státní občanství. Ona sama si ale po revoluci o jeho navrácení nezažádala: „Byl za tím pocit křivdy. Mně to občanství tehdejší ministr vnitra prostě ukradl a já jsem očekávala, že mi někdo napíše z demokratického ministerstva vnitra, že jsem tím pádem občankou ČR nikdy nepřestala být,“ řekla Tominová ČT. 

Badatel z Ústavu pro studium totalitních režimů Radek Schovánek objasnil pozadí akce Asanace, v jejímž rámci bylo několik desítek občanů zbaveno občanství ve chvíli, kdy byli donuceni k vystěhování. Většina odpůrců komunistického režimu ještě předtím, než byla donucena odejít do exilu a vzdát se státního občanství, strávila určitou dobu zde v ruzyňské věznici. 

Chartistů, kteří byli donuceni odejít do exilu a kterým bylo občanství odebráno, bylo přes tři sta. Většina z nich si o něj po revoluci zažádala. Zhruba sto ale odmítlo. Kromě Zdeny Tominové to byl též hudebník Vlastimil Třešňák. 

Podle zákona nemají tito lidé nárok na odškodnění v rámci třetího odboje. Pamětní odznak a 100 tisíc korun mohou získat jen občané České republiky. Ministerstvo vnitra se to rozhodlo změnit. Návrh ještě musí posoudit vláda. Pokud projde, mohli by si exulanti o české občanství a odškodnění - pokud sami projeví vůli - zažádat od 1. ledna příštího roku. 

Zákon o třetím odboji platí od loňského listopadu, za tu dobu o odškodnění požádalo na 3 tisíce lidí. Prvních šestnáct by ocenění mělo dostat v březnu, a to přímo od ministra obrany Alexandra Vondry.