29. únor - kvůli přestupnému roku nefungovalo vydávání občanek

Praha – Zhruba do deseti hodin dopolene dnes nefungoval systém pro vydávání občanských průkazů. Problém nastal kvůli 29. únoru – systém se nesrovnal s přestupným rokem. Pracovníkům ministerstva vnitra se podařilo problém během několika hodin odstranit.

„Dnes došlo k neplánovanému výpadku systému vydávání občanských průkazů. Na vině je přestupné datum v kalendáři. Závada byla odstraněna v 09:55. Za případné komplikace se všem samozřejmě omlouváme,“ uvedl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Problémy s vydáváním dokladů se vyskytly v celé České republice. Podle tiskové zprávy, kterou vydalo město Most, znemožnila technická závada vydávání nejen občanských průkazů, ale i cestovních pasů. „Vzhledem k tomu, že žádosti o vydání elektronických občanských průkazů se podávají výhradně elektronicky, nebylo možné přijetí žádosti o vydání,“ řekl Michal Bayer z ostravského magistrátu.

Vydávání nových, elektronických občanských průkazů provázely technické problémy již na počátku ledna. Úřady po celé České republice hlásily výpadky systému, někde se tvořily dlouhé fronty.

Elektronické občanské průkazy vydávají od začátku letošního roku obce s rozšířenou působností. Předtím tak činily matriční úřady. Je možné žádat o dva typy - se strojově čitelnými údaji (nová podoba dosavadního průkazu) či s elektronickým čipem. Ten se dá pořídit za poplatek 500 korun a liší se od normálního průkazu tím, že obsahuje elektronický podpis (certifikát).

Toto datum podle IT odborníků často využívají hackeři k útokům. Jenže tento den pro hackery šťastný nebyl. Policie pozatýkala 25 členů mezinárodního hackerského hnutí Anonymus, a to ve Španělsku, Chile, Kolumbii a Argentině. Server, přes který hnutí komunikovalo, byl i v České republice.

Zatímco někteří z přestupného roku radost neměli, jiní se na dnešní den těší. Například 6626 lidí slaví 29. února narozeniny. Ta toto datum vyhledávají i snoubenci. Před čtyřmi lety si své ano řeklo 238 dvojic. Běžně se přitom v únoru koná 60 svateb denně.