Senát hrozí Klausovi Ústavním soudem

Praha – Na popud sociálních demokratů, kteří v horní parlamentní komoře sedí ve většině křesel, vyzval Senát prezidenta Václava Klause, aby neprodleně podepsal dodatek k Evropské sociální chartě. Dokument, který obě komory parlamentu schválily v roce 2003, má umožnit podávání kolektivních stížností Radě Evropy na porušování sociálních práv. ČSSD hodlá věc předat Ústavnímu soudu, pokud by Klaus výzvě nevyhověl.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Jindřich Mynařík

Senát už ve výzvě poukázal na verdikt ústavních soudců z roku 2009, podle něhož „prezident republiky má povinnost ratifikovat mezinárodní smlouvu bez zbytečného odkladu“, pokud obě komory parlamentu s dokumentem vysloví souhlas.

Výzvu kritizoval senátor Petr Pakosta (dříve ODS), podle něj je mimo rámec ústavního pořádku. Prezident má podle něj právo, nikoli povinnost sjednat nebo podepsat mezinárodní smlouvu. Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier oponoval, že na povinnosti prezidenta podepsat schválenou smlouvu se shodla většina ústavních právníků, které oslovila senátní ústavní komise. Přiznal, že proti byl například náměstek ředitele Justiční akademie v Kroměříži Zdeněk Koudelka, s nímž se má Klaus ve čtvrtek sejít kvůli nominaci na ústavního soudce.

Václav Klaus
Václav Klaus

Klaus byl kvůli otálení s podpisem dodatku Evropské sociální charty terčem levicové kritiky už v době, kdy odkládal podepsání Lisabonské smlouvy o fungování EU, připomněla místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD). Místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) mluvil o porušování ústavy a prezidentského slibu. Zmínil i možnost obžalovat hlavu státu z velezrady. Předseda senátorů ODS Richard Svoboda doporučil zaujmout k výzvě zdrženlivý postoj, neboť na hraně ústavy se pohybovali mnozí oceňovaní čeští prezidenti.