V lomu na Bruntálsku se utopili dva polští potápěči

Svobodné Heřmanice (Bruntálsko) - V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku zahynuli dva polští potápěči. Záchranáři vyprostili zpod ledu nejprve tělo pětatřicetiletého muže, o několik hodin později i jeho osmatřicetiletého kolegy. Oba se utopili při ponoru dnes dopoledne. Oznámila to mluvčí bruntálské policie Pavla Tušková.

Do zamrzlého lomu se přijela potápět trojice cizinců. Společně se ponořili pod led tlustý 20 centimetrů. „Zpět na hladinu vyplaval jen jeden z cizinců,“ řekla mluvčí. Společně se skupinou dalších potápěčů přivolal pomoc a začal kolegy hledat. Pětatřicetiletého muže našli záchranáři pod ledem mrtvého. „Utonul ze zatím neznámé příčiny,“ řekla mluvčí. Tělo druhého cizince pak na místě hledali policejní potápěči.

Příčinu úmrtí obou mužů určí nařízená pitva. Tělo mladšího muže z lomu pomáhal vytáhnout vrtulník letecké záchranné služby. „Utonulého potápěče, který byl za pomoci motorové pily vyproštěn zpod ledu, přepravil na ližině ke břehu,“ popsala zákrok mluvčí.

Tragické události se v lomu stávají často

Lom ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku je vyhledávanou lokalitou pro potápěče nejen z Česka, ale i sousedních zemí. Sjíždějí se tam především pro jeho hloubku a čistou vodu. Podobné události s tragickým koncem se tam stávaly často. Za poslední dva roky ve vodách lomu ale nezemřel nikdo. Například v dubnu 2007 se tam utopili dva potápěči najednou, když se čtyřicetiletý muž potápěl se svou osmnáctiletou dcerou.

O rok dříve v březnu zase ponor nepřežil pětatřicetiletý polský sportovní potápěč. Muž se podle policie v zamrzlém lomu potápěl společně s devětadvacetiletým kamarádem, který ho našel bez známek života pod ledem. Ve velmi chladné vodě mu zamrzla automatika umožňující dýchání.