Inspekce stíhá dalšího policistu ze špehování, sledoval konkurenci ABL

Praha – Policejní inspekce podezřívá dalšího policistu z nezákonného sledování lidí. Tentokrát se jedná o bývalou příslušnici protimafiánského útvaru Kateřinu Varvařovskou. Informaci přinesla MF Dnes. Deník zjistil, že nynější elitní kriminalistka ze Středočeského kraje měla opatřovat výpisy telefonních hovorů manažerů bezpečnostní agentury SSI. Ta přitom konkuruje známé firmě ABL, kterou dříve vlastnil poslanec Věcí veřejných Vít Bárta.

„V rozporu se zákonem vyžadovala výpisy hovorů pražských podnikatelů,“ uvedla pro MF Dnes mluvčí policejní inspekce Radka Sandorová s tím, že policistka byla po obvinění ze zneužití pravomoci postavena mimo službu a je nyní stíhána na svobodě. Varvařovská v minulosti několik let pracovala u Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), poté přestoupila ke kriminální policii krajského ředitelství Středočeského kraje.

Dosud se vědělo jen o detektivovi varnsdorfské cizinecké policie Marianu Hudcovi, který pořizoval výpisy hovorů desítek osobností. Mezi nimi byl například předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský či prezidentův tajemník Ladislav Jakl. Celkem mu soudy prokázaly sledování 69 telefonních čísel, vlastněných hlavně politiky, právníky, novináři a dalšími soudci.

Po ukončení stíhání Hudce začali vyšetřovatelé znovu zkoumat, zda tytéž lidi jako Hudec nešpehoval i někdo další. A přišli na Varvařovskou. Podle MF Dnes inspekce vedle Varvařovské obvinila znovu Hudce a soukromého detektiva Michala Kondlu. K němu dle inspekce nelegálně pořízené výpisy hovorů mířily. Také Kondla je bývalým příslušníkem ÚOOZ. Všichni tři vyšetřovaní mlčí a odmítají s inspekcí spolupracovat.

MF Dnes: Stopy vedou k Bártově ABL

Hudec i Varvařovská jsou obviněni z toho, že v letech 2009 a 2010 sledovali výpisy hovorů čtyř vrcholných manažerů bezpečnostní agentury SSI, která patří k největším v zemi. „Jsem přesvědčen, že jde o konkurenční boj. Jsme přímou konkurencí ABL,“ upozornil Martin Vodrážka z SSI. Také podle MF Dnes největší skupinu sledovaných, téměř každé třetí číslo, tvoří lidé, od nichž vedou stopy k detektivní agentuře ABL. Tu dříve vlastnil lídr nejmenší koaliční strany VV Vít Bárta, po vstupu do politiky ji předal svému bratru Matějovi.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil plánuje, že by se v budoucnu zpětně každý dozvěděl o monitoringu jeho telefonu policií. „Tato osoba se bude moci obrátit na nezávislý soud, který přezkoumá, zda zde byly zákonné důvody,“ řekl ministr pro ČT. Podle novely zákona, která by měla dorazit do sněmovny na jaře, by napříště o monitoring telefonů mohli soud požádat výhradně státní zástupci, a to navíc jen při vyšetřování závažných trestných činů.