Víte, kdo vám doma uklízí?

Praha - Za práva cizinek, které uklízejí v českých domácnostech, začalo bojovat Sdružení pro integraci a migraci (SIMI). Podle něj se ženy ze zahraničí často stávají terčem nevhodného zacházení a jejich zaměstnavatelé je nutívají pracovat načerno za nepříznivých podmínek. Ke zlepšení postavení zahraničních uklízeček, hospodyní či pečovatelek má přispět kampaň „Víte, kdo vám doma uklízí?“. Oslovit má české rodiny i migrantky. Ke konci loňského roku mělo legální zaměstnání v Česku 27 305 žen ze zemí mimo EU.

„Cizinky mnohdy snášejí vykořisťování z obavy ze ztráty zaměstnání, protože nevědí, jak mají situaci řešit. Obávají se vyhoštění kvůli nelegální práci nebo pobytu,“ uvedla ředitelka sdružení Magda Faltová.

Doma učitelka, v Česku uklízečka

Na české zaměstnavatele sdružení míří spotem. V něm mladý muž křičí na uklízečku z Východu, kam mu dala jeho výsledky. Žena mu pak s přehledem příklady vypočítá a znovu se vrací k mytí oken v mladíkově bytě. Pomocnice v domácnostech z ciziny mají o jejich právech a povinnostech informovat hlavně letáky. Jsou na nich vedle potřebných údajů i kontakty, na které se mohou ženy obrátit o radu a pomoc. Šéfka sdružení uvedla, že právě bezplatné poradenství se nejvíc při posilování postavení zahraničních pracovnic osvědčilo.

Letáky, které jsou v češtině, ruštině a angličtině, se objeví na úřadech práce, v občanských poradnách, organizacích na pomoc migrantům i na místech, kde se cizinky scházejí. Video by mělo být k vidění na internetu, ale třeba i v úřadech.

Ke konci loňského roku mělo legální zaměstnání v Česku 27 305 žen ze zemí mimo EU.


Podle sdružení je domácí práce nedoceněná a pohlíží se na ni jako na něco, co slouží jen k udržování pořádku a nevytváří žádné hodnoty. I uklízení je ale zaměstnání, zdůrazňují zástupkyně sdružení. Podle nich přitom zahraniční pracovnice v domácnostech často pracují načerno, mívají nízké mzdy, nedostávají peníze za práci přesčas či dovolenou, zaměstnavatel za ně neodvádí pojistné. Někdy musí ženy čelit i sexuálnímu obtěžování či fyzickému násilí, uvedlo sdružení.