Kyberšikana je všude online, stejně jako školáci

Praha – S šikanou, ponižováním, výsměchem, nebo dokonce vyhrožováním prostřednictvím elektronických technologií se setkalo už každé druhé dítě. Vyplývá to z výzkumu olomoucké pedagogické fakulty, i přes tuto skutečnost ale děti přistupují k internetu spíše bezstarostně. Mimo to řada z nich bez obav chodí i na schůzky s úplně neznámými lidmi.

K relativně běžným příkladům kyberšikany patří třeba focení nebo natáčení spolužáků na mobilní telefon v choulostivé situaci, a posléze zveřejňování obrázků a videí na internetu s úmyslem zesměšnit dotyčného. Účty na sociálních sítích má 90 procent českých dětí. Většina z nich nezabezpečených. Spolu s množstvím přátel i obdivných komentářů tak roste i riziko a tím nejmenším je zesměšnění.

Nebezpečí hrozí také od cizích lidí na internetu. Více než polovina dětí se online setkává s naprosto neznámými lidmi, posílají si s nimi vzkazy, fotky a přidávají si je do přátel na sociální síti. Setkávání na internetu pak může vyústit v setkání na živo. Téměř každé druhé dítě bylo neznámým korespondentem požádáno o osobní setkání a 23 procent pak na takovou schůzku opravdu šlo. Ve většině případů o tom řekli jen kamarádům. „Na internet se naučili chodit různí sexuální útočníci, kteří využívají tento prostředek, aby děti nalákali na schůzku,“ komentuje situaci Veronika Krejčí z Centra prevence rizikové virtuální komunikace.