Exekuce Sivákových: pohledávky zaplatí operátor, rodina má prý další dluhy

Ostrava - Společnost MobilKom uhradí dluh za telefon, kvůli kterému hrozí exekuce na dům obětí žhářského útoku z Vítkova. Podle matky těžce popálené Natálie Anny Sivákové exekuci způsobil původně zhruba třítisícový dluh za telefon, který postupně navýšily náklady na exekutory. Mluvčí exekutorské komory Petra Báčová však řekla, že rodina má dluhů více a hrozí jí ještě další dvě exekuce. 

Právě firma MobilKom původně Sivákové telefonní službu nabídla, žena za ni prý ale neplatila. Společnost ji proto přestala poskytovat a podle PR manažera Aleše Kacla se snažila opakovaně, ale neúspěšně na Sivákové zaplacení dluhu vymoci. Pak společnost MobilKom pohledávku prodala další firmě. Od té doby už MobilKom majitelem pohledávky nebyla, nyní se ji ale rozhodla uhradit - v rámci svého programu pro lidi v těžkých životních situacích.

Miroslav Beneš ze společnosti Piskáček & Beneš Consulting sdělil, že věřitel, kterého zastupuje a který je vlastníkem pohledávek vůči Sivákové v celkové výši 27 944 korun, vydal ve středu ráno pokyn k zastavení exekuce na majetek rodiny Sivákových. Pokyn vydal po úhradě pohledávky dárcem, který si nepřál zveřejnit své jméno. Odpoledne se k tomu přihlásil právě MobilKom. „Tato skutečnost se projeví v katastru nemovitostí následně, avšak zastavení exekuce je již v platnosti,“ uvedl Beneš.

MobilKom tvrdí, že Siváková telefon používala, na urgence nereagovala

Anna Siváková řekla, že před několika lety uvěřila dealerům, že dostane telefon zadarmo, to se však nestalo. Podle MobilKomu ale služba zadarmo není a z dostupných informací prý vyplývá, že Siváková za ni od roku 2007 neplatila. „Na dlužnou částku byla několikrát upozorněna, a to pomocí upomínek písemnou, ale i elektronickou a telefonickou cestou,“ uvedl Kacl. Siváková však údajně na nic nereagovala. „Tvrzení paní Sivákové, že telefony 'ani nefungovaly', je prokazatelně nepravdivé. Na daném telefonním přístroji prokazatelně probíhala spojení, SMS, zejména do zahraničí, a to už od prvního měsíce trvání tehdejší telefonní smlouvy,“ dodal Kacl. MobilKom provozuje službu U:fon. 

Současný věřitel podle Beneše dluhy odkoupil v rámci balíku pohledávek od telekomunikačního operátora. Dluh pak navýšily náklady na exekutory a částka se vyšplhala na více než 20 000 korun. Na katastru se pak objevila zpráva, že na dům v Budišově nad Budišovkou na Opavsku, kde nyní rodina žije, je uvalena exekuce.

Mluvčí exekutorů: věřitelé se zalekli

Exekutorská komora ale dnes upozornila, že dluhů má rodina víc. „Někteří věřitelé se zřejmě zalekli 'mediální masáže', která se kolem případu rozpoutala, a raději podali návrhy na zastavení exekuce,“ řekla mluvčí komory Báčová. Dodala, že žádná exekuce zatím zastavena nebyla, návrhy na zastavení se budou teprve projednávat. Mluvčí upozornila, že exekutor zatím neprovádí soupis nemovitého majetku, ani neprodává dům v dražbě. „Aktuálně není postihován žádný majetek rodiny Sivákovy,“ dodala mluvčí.

Je však možné, že rodina o některých exekucích ani neví. „Podle našich informací má paní Siváková bydliště hlášené na ohlašovně, to znamená na obecním úřadě. A tím pádem je pošta doručována tam a předpokládám, že si ji nepřebírá a je možné, že o těch exekucích nemůže vědět,“ řekl dnes viceprezident exekutorské komory Jiří Prošek Českému rozhlasu Radiožurnálu. Podle něj dluhy nejsou velké, jde o desetitisícové částky. „Na druhou stranu si musíme u paní Sivákové uvědomit, že se jedná o normálního dlužníka s normální nemovitostí. A co mám informace, nelze na účtech nic srazit,“ uvedl Prošek.

Do rodinného domu na Opavsku se rodina malé Natálky přistěhovala před dvěma lety. Objekt za 540 tisíc mohli koupit a opravit díky veřejné sbírce, do které tehdy lidé přispěli 900 tisíc korun. Rasově motivovaný žhářský útok ve Vítkově se stal na jaře 2009. Na dům obývaný početnou romskou rodinou tehdy pravicoví extremisté hodili zápalné lahve.

Útok podle verdiktu soudu spáchali čtyři útočníci. David Vaculík a Jaromír Lukeš si mají odpykat 22 let ve vězení, Václav Cojocaru a Ivo Müller dostali dvacetiletý trest. Všichni čtyři byli odsouzeni za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu a poškozování cizí věci. Všichni si podali dovolání k Nejvyššímu soudu.