Heger omezí běžnou péči, tvrdí odbory. Ministerstvo kroutí hlavou

Praha - Zdravotnické odbory přišly s varováním, že ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) omezí dosud běžné poskytování zdravotní péče. Chtějí po něm změnu připravovaného nařízení o místní a časové dostupnosti zdravotní péče tak, aby pro občany zůstala péče dostupná alespoň jako dosud. Na podporu svého požadavku hodlají uspořádat 27. března před ministerstvem zdravotnictví demonstraci.

Předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková řekla, že v připravovaném nařízení se pro laickou veřejnost uvádí málo srozumitelný termín garance dostupnosti zdravotní péče. Ministr se tím prý snaží vyvolat dojem, že občané dostanou záruky lepšího zajištění péče než dosud. Odpadnou prý kritizované čekací lhůty a do systému se vnese pořádek a spravedlnost. Opak je pravdou, tvrdí Žitníková: „Chystané nařízení vlády je hlavně právním podkladem k drastickému omezení stávajícího počtu nemocnic, odborných ambulancí i ordinací praktických lékařů.“

Místopředseda zdravotnických odborů Ladislav Kucharský doplnil, že podle chystaného vládního nařízení bude v pořádku, když zdravotní pojišťovna zajistí pacientovi praktického či dětského lékaře, zubaře a gynekologa ve vzdálenosti do 40 minut jízdy autem. V praxi to podle něj znamená, že nejbližší lékař může být i 50 kilometrů daleko, protože tuto vzdálenost lze ujet autem za 40 minut. V některých regionech by tak úplně mohly být zrušeny veškeré lékařské ambulance a nemocnice, například v Pelhřimově, odkud by pacienti mohli dojíždět do Tábora, Jindřichova Hradce, Jihlavy nebo Havlíčkova Brodu. Mohly by zmizet třeba také v Berouně, odkud by pacienti museli jezdit do Kladna, Příbrami, Prahy nebo Plzně.

Dagmar Žitníková
Dagmar Žitníková

Podle připravovaného nařízení by péči v nemocnici na chirurgii, interně, gynekologii, porodním oddělení nebo ARO měl pacient dostupnou do 45 minut jízdy autem, nemocniční péči pro dítě by měl až do 75 minut jízdy autem, kardiochirurgii či onkologii do 180 minut jízdy autem. Žitníková řekla, že ministerstvo na připomínky odborů nereagovalo, proto odbory společně s dalšími organizacemi připravují demonstraci před ministerstvem.

„Rozhodně se nejedná o žádný podklad k nějakému dramatickému rušení nejen nemocnic, ale i ambulancí… Tento dokument naopak bude pacientům garantovat přiměřenou dostupnost lékařské péče,“ reagoval pro ČT na stanovisko odborů mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Navíc zdůraznil, že připomínky od odborů, odborníků i celé široké lékařské veřejnosti v současnosti ministerstvo zapracovává. „Takže materiál ještě zdaleka není ve finální podobě,“ dodal.

Video Boris Šťastný ve Studiu ČT24
video

Boris Šťastný ve Studiu ČT24