Arabatzis nebo Arampatzis? Úřední šiml neví…..

Praha - Český Řek Lambros Arabatzis se před 55 lety narodil v Česku řeckým rodičům a celou dobu tady žije. Stále si ale nechává řecké občanství. Nechal si udělat nový řecký pas a začaly mu potíže - kvůli jinak psanému příjmení v českých a řeckých dokladech. V řečtině se B píše jako MP. V řeckém pase má Arampatzis, v rodném listě Arabatzis. V českých dokladech ale musí být stejné jméno jako v pase. Z Arabatzise je tak rázem Arampatzis a pro úřady před měsícem v podstatě přestal existovat. „Mně to připadá, že ten stát mi chce ukrást 55 let života,“ říká český Řek.

O jeho problémech ví i vedení ministerstva vnitra, ministerští úředníci ale říkají, že s tím mohou udělat jen velmi málo. „To jsou pravidla, která jsou zavedena vnitřními předpisy České republiky,“ říká ředitel odboru azylové a migrační politik Tomáš Haišman. Problém se nakonec podařilo vyřešit díky ochotě úředníků. V dokladu o povolení k pobytu - tedy v občance pro cizince - má stále napsané příjmení Arampatzis, na zadní stránce je ale přípis s razítkem, že je vlastně Arabatzis.

Ministerstvo vnitra svůj postup hájí. Jiný přepis jména mohou využít podvodníci k získání nové identity. Podobně jako to udělal vysoký důstojník policie Pavol Mihál. Ten si jméno změnil z Pavola na Pavel, a zmizel tak ze seznamu pracovníků StB. Než se na to přišlo, několik let v klidu velel české pobočce Interpolu.