Policisté chtějí stíhat Janouška, zatím ho ale nezastihli

Praha – Policie se rozhodla stíhat lobbistu Romana Janouška, který v pátek při řízení v opilosti srazil ženu. Usnesení o zahájení jeho trestního stíhání už vyhotovila, zatím ale není jasné, z jakých konkrétních důvodů. Policistům se totiž zatím nepodařilo Janouškovi obvinění předat. Podle některých médií není lobbista doma. „Pro nás není rozhodující, jestli to bude dnes nebo zítra, ale to, že se policie rozhodla podezřelého trestně stíhat,“ uvedla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Policejní prezident také nařídil kontrolu postupu vyšetřovatelů, kteří Janouška po včerejším výslechu propustili domů.

Mluvčí se ke konkrétním důvodům stíhání nechtěla vyjadřovat, policisté se prý intenzivně snaží Janouškovi obvinění předat – k čemuž by mělo dojít v řádu hodin nebo několika dní. Jedenapadesátiletá žena, kterou lobbista srazil, je podle vyjádření motolské nemocnice ve stabilizovaném stavu.

Roman Janoušek včera dopoledne havaroval v Praze 4 a poté ještě srazil řidičku nabouraného auta. Janoušek z místa ujel, policisté ho ale dostihli. Při orientační dechové zkoušce mu pak strážci zákona naměřili přes 2,2 promile. Po výslechu ale policisté Janouška propustili. „To prošetřuje můj útvar vnitřní kontroly, jestli v této kauze  byly učiněny všechny kroky k řádnému objasnění věci, zda měl být zadržen apod.,“ uvedl policejní prezident Petr Lessy. Podle advokáta poraněné ženy Josefa Lžičaře měla nechat policie Janouška zadržet: „Netvrdím, že by to muselo být na vazbu, ale trošku mi to připadalo takový podivný.“

Ženu, kterou podnikatel srazil, převezli záchranáři do motolské nemocnice s mnohočetnými vážnými zraněními. Její stav je sice stabilizovaný, stále ale zůstává na pozorování na ARU. Jak dlouho zůstane zraněná žena v nemocnici, zatím neumí lékaři odhadnout. „S mámou se domluvit dá, komunikuje. Má poranění hlavy, zlomených několik žeber a zlomený kotník,“ uvedl syn přejeté ženy.   

Nehoda se stala před zraky mhoha svědků, ty včera policie vyslýchala až do večerních hodin. Podle Kropáčové se policisté případem zabývají pro podezření z ohrožení pod vlivem návykové látky, neposkytnutí první pomoci a ublížení na zdraví. Za neposkytnutí pomoci mu hrozí až pětileté vězení. 

O Janouškovi se v těchto dnech hovoří také v souvislosti s odposlechy telefonních hovorů mezi ním, bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem (ODS) a magistrátním úředníkem Peterem Ďuricou. Přepisy odposlechů z roku 2007 postupně zveřejňuje deník Mladá fronta Dnes. Podle něj z odposlechů vyplývá například Janouškův vliv na dění na magistrátu, uvnitř ODS nebo tehdejší vlády. Podle MfD odposlechy s povolením soudu pořídila Bezpečnostní informační služba (BIS), o dva roky později je údajně získala bezpečnostní agentura ABL, kterou založil a vlastnil současný šéf poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta.