Exekutora, který zřejmě zmizel s 80 miliony, zadrželi v Rumunsku

Praha – Exekutora Jozefa Višvadera, který je podezřelý ze zpronevěry více než 80 milionů korun, zadržela v sobotu policie v Rumunsku. Podle televize Nova se chtěl dostat na Ukrajinu. Višvader působil na exekutorském úřadu Prahy-západ. Přes 80 milionů mu na účet složila v exekučním řízení společnost Geosan Group, suma ale zmizela a firmě se nedařilo s exekutorem spojit. Případ možné zpronevěry už začala šetřit policie, protože na Višvadera podala exekutorská komora spolu s ministerstvem spravedlnosti trestní oznámení.

Podle televize Nova policisté zadrželi Višvadera u severorumunského města Siret, když se snažil překročit hranice na Ukrajinu. Na základě dokladů a značky vozu zjistili, že je v Česku hledaný. Kontaktovali proto českou stranu. Obvodní soud pro Prahu 5 na muže vydal evropský zatykač pro podezření ze zpronevěry a zneužití pravomoci veřejného činitele. „Pokud nedojde k nějakým průtahům nebo problému v rámci předávacího řízení, tak bychom tohoto muže mohli očekávat v České republice během několika týdnů zpátky,“ sdělila mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká.

Právě eurozatykač umožňuje mnohem jednodušší a rychlejší proces vydání, než kdyby Višvader překročil hranice Evropské unie. „Pokud jde o evropský zatýkací proces, tak ministerstvo spravedlnosti tady nesehrává tu klíčovou roli, protože mezi sebou budou komunikovat přímo justiční instituce,“ ozřejmila mluvčí rezortu Veronika Ludvíková.

Společnost Geosan Group před pár dny uvedla, že na exekutorův účet složila 80 milionů korun loni 6. prosince. Suma představovala takzvanou jistotu, tedy zálohu ve výši údajného dluhu, aby se firmě nezablokoval majetek a mohla s ním hospodařit. Peníze ale do konce roku zmizely a Geosanu už se pak s exekutorem nepodařilo spojit. 

Višvader už byl jednou za podvod odsouzen, v roce 2005 ho soud potrestal tříletým vězením podmíněně odloženým na zkušební dobu pěti let. Soud teď uvedl, že se Višvader neosvědčil a měl by jít do vězení. Exekutorovu stížnost proti tomuto rozhodnutí už soudci zamítli. 

Podle ministerstva spravedlnosti už chtěla exekutorská komora Višvadera jednou odvolat, tehdejší ministr Pavel Němec tomu však v červenci 2006 nevyhověl. Němec reagoval, že se nyní může bez znalosti potřebných dokumentů jen těžko bránit a po šesti letech už si nepamatuje detaily.

Exekutorská komora se dnes od Višvaderova jednání distancovala. „Vnímáme to jako selhání jednotlivce,“ sdělila prezidentka komory Jana Tvrdková. Podle viceprezidenta Jiřího Proška bude komora při vyšetřování s policií spolupracovat. Mluvčí komory Petra Báčová uvedla, že Višvadera ve funkci zastoupí exekutor Milan Makarius.

Video Reportáž Martiny Tlachové
video

Reportáž Martiny Tlachové