„Zdobitel“ stranických plakátů do vězení nenastoupil

Olomouc – Do dnešních 14:00 měl olomoucký řidič autobusu Roman Smetana nastoupit výkon trestu 100 dní za to, že pokreslil předvolební plakáty politiků různými symboly. Navíc odmítl odpracovat veřejné práce, které mu soud uložil. Smetana už dříve avizoval, aby od něj dobrovolný nástup do věznice nikdo neočekával, i dnes jako každý běžný den vozil dopoledne cestující na pravidelné lince číslo 25. Sám čeká, že ho během několika dnů vyhledá policie a do vězení odveze, v takovém případě mu hrozí další trest za maření úředního rozhodnutí a také policejní odvoz do věznice.

„Jednoho dne prostě přijedou a seberou mě,“ usmívá se Smetana. Třicetiletý řidič Dopravního podniku města Olomouce podle svých slov na protest proti politickým elitám pokreslil nejméně 30 reklam na autobusech, které si před volbami v roce 2010 pronajaly strany. Připisoval na ně slogany, v nichž politiky označoval za lháře, zloděje, korupčníky a prostitutky. Mezi stranami si řidič, jehož udal kolega, nevybíral.

Nejvíc pokreslených polepů však patřilo ODS, která se jako jediná rovněž u soudu domáhala, aby jí řidič zaplatil škodu 15 tisíc korun. V tomto světle patří k zajímavostem celé kauzy, že verdikt nad Smetanou vynesla soudkyně Markéta Langerová. Její manžel Ivan Langer byl v tehdejších volbách lídrem ODS v Olomouci.

Případ Smetana nově definuje hranice svobody projevu

Podle některých odborníků, kteří se zabývají lidskými právy, Smetanův případ nově definuje hranici mezi svobodou projevu a ochranou majetku. Poprvé od listopadu 1989 má jít člověk do vězení za pomalované politické plakáty. „Odsouzení pana Romana Smetany velmi posunulo mez omezování svobody vyjadřování,“ domnívá se Petr Uhl, novinář deníku Právo.

„Mají být lidé trestáni za to, že vyjádří svůj politický názor tím, že namalují nějaké obrázky na politické plakáty? Já si myslím, že politický názor takto vyjadřovat lze,“ komentuje to František Valeš, právník Českého helsinského výboru.

U olomouckého okresního soudu převážil nad ochranou politických práv fakt, že Smetana způsobil svými malůvkami olomouckému dopravnímu podniku hmotnou škodu. Tu vyčíslil na patnáct tisíc korun.

Malování na plakáty patří k výbavě všech politických kampaní

Pokud se však žalobou olomouckého dopravního podniku budou řídit také ostatní majitelé reklamních ploch, mohlo by to v době předvolebních kampaní znamenat stovky dalších trestů. „Co udělal pan Smetana, patří úplně běžně k výbavě všech politických kampaní, které jsme tady zažili. Domalovávání čehokoliv na plakáty konkurence běžně dělají regulérní strany v rámci své kampaně,“ připomíná Jindřich Šídlo, komentátor Hospodářských novin.