Wagnerová chce být senátorkou za zelené

Brno - Bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová chce na podzim v Brně kandidovat za Stranu zelených do Senátu. Třiašedesátiletá Wagnerová, které mandát ústavní soudkyně vypršel v úterý, to dnes oznámila v Brně. Měla by kandidovat v obvodě Brno-město, kde je nyní senátorem Richard Svoboda (ODS).

Kandidaturu Wagnerové musí ještě oficiálně potvrdit stranické orgány. V pátek o ní bude jednat krajská konference zelených. Předseda strany Ondřej Liška očekává, že konference Wagnerovou podpoří. Předsedkyně krajské organizace Jana Drápalová ale připustila, že kandidatura Wagnerové bude pro některé straníky překvapením. Na úrovni celostátního vedení se bude o kandidátech do Senátu definitivně rozhodovat v polovině května. Teprve poté chce Wagnerová hovořit o podobě kampaně, svých cílech a hlavních politických tématech. 

Wagnerová dnes novinářům řekla, že za vrchol své kariéry nadále považuje Ústavní soud. „Senát považuji za předávání zkušeností. Nechci tam budovat žádnou vysokou politickou kariéru. Chci přispět k tomu, aby zákony pokud možno netrpěly tak hroznými deficity ústavnosti, a sdělovat tam názory budované na mých znalostech, zkušenostech,“ řekla Wagnerová. Senát by podle Wagnerové měl chladit vášně, které vřou v Poslanecké sněmovně.

V brněnském obvodu číslo 59 chce na podzim kandidovat také současný senátor Richard Svoboda (ODS). TOP 09 vyšle do voleb rektora Vysokého učení technického Karla Raise. Za ČSSD se bude o křeslo v Senátu ucházet šéfka jihomoravských odborů Stanislava Slavíková, za KDU-ČSL lékař a bývalý primátorův náměstek Daniel Rychnovský. Kandidátem KSČM bude technik Martin Říha


Někdejší místopředsedkyni Ústavního soudu prý oslovily také další politické strany. Pro zelené se rozhodla například kvůli tomu, že mají mladé voliče a nemají nic společného s korupčními skandály. „Navíc je to malá liberální strana a takové jsem vždy volila,“ uvedla Wagnerová. Wagnerová v té souvislosti zdůraznila nutnost budování mezigeneračního dialogu, který je podle ní v Česku narušený. Sama prý má s mladými spolupracovníky skvělé zkušenosti z Ústavního soudu. 

Liška považuje Wagnerovou za vynikající kandidátku do Senátu. „Ona pro nás dnes nejvíce ztělesňuje princip obhajoby veřejného zájmu, nezávislosti, myšlenku ústavnosti, kvalitu našich zákonů, jejich vymahatelnost a dodržování,“ uvedl Liška. 

Jako ústavní soudkyně řešila 1 800 kauz

Desetileté funkční období Wagnerové vypršelo 20. března. Prezident Václav Klaus ji pro další období nenavrhl. Wagnerová ale v minulosti uvedla, že opakování funkčních období ústavních soudců ani nepokládá za vhodné. Klaus na místo Wagnerové prosazoval předsedu Městského soudu v Praze Jana Sváčka. Senátoři jeho kandidaturu neschválili. Druhým navrženým kandidátem je bývalý poslanec ČSSD a činovník Justiční akademie Zdeněk Koudelka.

Wagnerová dlouhodobě patřila k nejaktivnějším a nejuznávanějším soudcům Ústavního soudu. Stěžovatelé u ní měli procentuálně největší šanci na vyhovění. Celkem měla Wagnerová za deset let činnosti ústavní soudkyně na stole bezmála 1 800 kauz. Vyhověla více než 240 stížnostem a návrhům.